پرورش دهنده بلدرچین در گفتگو با انعکاس بناب؛

با ۲هزار بلدرچین درآمد خوبی دارم/ تسهیلات بسیج سازندگی کارم را توسعه داد/برای تولید بیشتر نیاز به حمایت دارم

 

 

در سال حمایت از کالای ایرانی گفتگوی کوتاهی را با یکی از پرورش دهندگان بلدرچین در شهرستان بناب ترتیب دادیم، که توجه به آن خالی از لطف نیست.


به گزارش انعکاس بناب، از لحاظ جانورشناسی بلدرچین به راسته مرغان، خانواده قرقاول، زیر خانواده مرغان مزرعه و گونه بلدرچین تعلق دارد. در حالت کلی دوگونه بلدرچین ژاپنی و اروپائی بسیار مورد توجه هستند که میان این دو گونه رابطه بسیار نزدیکی وجود دارد.

در کشور ما بعد از انقلاب برای اولین بار پرورش بلدرچین در استان یزد آغاز گردید که به صورت مجتمع شامل واحد مادر، گوشتی، بسته بندی و جوجه کشی اداره می گردد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران سالهاست بر روی بحث اقتصاد مقاومتی تاکید بسیار فراوانی دارند و تکیه بر توان داخلی، استفاده از ظرفیت ها و تولیدات داخل برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید مورد توجه قرار بگیرد. طی سالهای اخیر جوانان بسیار زیادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی کمر همت بسته و با تولید محصولات مختلف در اجرای این شعار گام های اساسی برداشته اند.

آقای شاپور زوارقی یکی از پرورش دهندگان بلدرچین تخم گذار متولد سال ۱۳۴۵ در روستای زوارق شهرستان بناب مشغول به این کار می باشد.

وی قبلا کارمند شرکت تعاونی مسکن مهر بناب بود و  هم اکنون در باراندازی در روستای زوارق  ۲۰۰۰ بلدرچین را پرورش می دهد و از کار فعلی خود هم بسیار رضایت دارد.

این کارآفرین موفق در خصوص نحوه آغاز به کار خود به خبرنگار ما گفت: از مهرماه ۱۳۹۶ با پیشنهاد پسرم که از بلدرچین تعریف می کرد شروع به کار کردم و در وهله اول به صورت آزمایشی تعداد ۱۰۰ بلدرچین را در خانه خودم پرورش دادم تا نتایج کار بدست بیاید، بعد از یک هفته ۱۰۰۰ عدد نیز به آن اضافه کرده و به مرحله تخم گذاری رساندیم.

وی در خصوص حمایتهای صورت گرفته از سوی نهادها به شغل خود، ادامه داد: در اواخر سال ۹۶ جهت  دریافت وام به بسیج سازندگی سپاه مراجعه نمودم و این عزیزان مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به بنده تسهیلات دادند، با همین وام کارگاهم را تجهیز نمودم.

آقای زوارقی ضمن قدردانی از سپاه پاسداران بابت اعطای تسهیلات، گفت: حمایت از چنین شغل هایی که در راستای اقتصاد مقاومتی است، اقتصاد آن منطقه را زنده می کند، قطعا اگر مسئولان حمایت کنند جوانان و کسانی که دنبال کار هستند با اندک سرمایه ای می توانند برای خود شغل ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه از کار خودم بسیار راضی هستم، گفت: هم اکنون با ۲۰۰۰ بلدرچین هم اکنون بالای ۳۰ میلیون ریال درآمد ماهانه دارم که می تواند برای یک خانواده کافی باشد.

این کار آفرین بنابی هر  روزه تخم این گونه ها را بسته بندی کرده و در بازار بناب برای مرغ فروشان و سایر مشتریان خود پخش می کند، وی در ابتدای کار و در جذب مشتری دچار مشکل بوده است اما طی اظهار خودش هم اکنون به راحتی تخم بلدرچین ها به فروش می رسد.

آقای زوارقی با بیان اینکه یک بسته تخم ۱۲ عددی را به قیمت ۱۵هزار ریال به بازار عرضه می کنم، اظهار کرد: متاسفانه از شهرهای همجوار تخم بلدرچین به شهرستان ما وارد می کنند و این باعث می شود تولیدکنندگان بومی مثل من در بازاریابی و فروش با مشکل مواجه شویم.

وی یکی از موانع گسترش کار خود را عدم وجود دستگاه جوجه کشی عنوان کرد و گفت: برای یک دستگاه دست دوم باید حداقل ۴۰ میلیون ریال داشته باشم و همچنین نیاز به ایجاد سوله های بزرگ جهت توسعه این کار دارم، اما با وجود زمین مورد نیاز فعلا سرمایه لازم جهت احداث این سوله را ندارم.

این کارآفرین فعال با بیان اینکه بلدرچین از ابتدای رشد طی ۴۵ تا ۵۰ روز رشد کرده و شروع به تخم ریزی می کند، گفت: ماهانه ۵۰۰ هزار تومان بابت کرایه مکان خود هزینه پرداخت می کنم و هر روز حدود ۷۵ کیلوگرم معادل ۱۰۰ هزار تومان این تعداد بلدرچین دون کنسانتره می خورند، اینها جزئی از هزینه های کارگاهم به شمار می رود.

زوارقی در خصوص فواید تخم بلدرچین گفت: بلدرچین دارای گوشتی با پروتئین بالا و درصد چربی کمتری می باشد که برای کودکان و بیماران بسیار سودمند و مفید می باشد، همچنین پر از ویتامین و پروتئین است،  در واقع یک تخم بلدرچین با ۶ عدد تخم مرغ محلی برابر است.

وی ضمن درخواست حمایت از مسئولان برای توسعه کارش، گفت: حمایت از چنین شغلی لبیک گویی به فرمایش رهبری است که هم از جهت اشتغال و هم از جهت تولید داخلی به کشور کمک می کند.

این کارآفرین موفق با اشاره به نحوه راه اندازی چنین کارگاه پرورشی کوچک گفت: فرد شروع کننده این کار ابتدا باید مکان پرورش داشته باشد و بعد از خرید جوجه بازاریابی خود را انجام داده و در نهایت مرحله تولید خود را تکمیل نماید.

آقای زوارقی دوباره از مسئولان خواست با این وضعیت اقتصادی به پشتیبانی حداکثری از شعار امسال که حمایت از کالای ایرانی می باشد توجه ویژه ای کرده و برای رونق تولید وامهای کم بهره در اختیار تولیدکنندگان بگذارند.

در پایان این گفتگو این نکته نباید فراموش شود، برای تحقق اقتصاد مقاومتی وظیفه سنگینی بر دوش مسئولین و مردم است، مردم باید این را درک کنند که باید کالای داخل را خریداری و مصرف کنند که این باید به یک فرهنگ تبدیل شود؛ باید به این باور برسیم که اقتصاد مقاومتی تنها علاج رهایی از بحران اقتصادی وتکیه بر نیرو و توان جوان ایرانی است.

گزارش تصویری

انتهای پیام/سعید نصیری

چاپ خبر

 

ارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.