قطعی برق، فرصتی برای شناسایی ضعف‌ها توسط پدافند غیرعامل؛

در خاموشی اجباری خیابان‌های شهر به چه روزی می‌افتد؟

 

 

قطعی برق پیامدهای منفی عمومی دارد که اگر فکری برای آن‌ها نشود در مواقعی همچون زلزله و خاموشی اجباری، خیابان‌های شهر و ترددها غیرقابل کنترل خواهد شد.

به گزارش انعکاس بناب، در فقدان برق حوادث عجیب زیادی رخ می‌دهد و گاهی اوقات دامنه‌ی اتفاقات دور از انتظار خنده بر لب می‌نشاند و آدمی به حال و روز خود می‌خندد. مثلِ قطعی برق در زمان ریش‌تراشی و یا اصلاح مو! اما در برهه‌هایی از زمان خاموشی چندان هم مطلوب نیست و می‌تواند حوادثی همچون گیر افتادن در آسانسور و مغازه‌ای با کرکره‌ی برقی و یا اختلال در یک مراسم ویژه را به دنبال داشته باشد.

گاهی نیز دامنه‌ی پیامدهای قطعی برق خیلی وسیع‌تر از موارد فوق‌الذکر می‌باشد و موجب ایجاد اختلال عمومی در منطقه و یا حتی کل شهر می‌شود. شاید در روزهایی که برق تبریز مدام در حال رفت و برگشت است هنگام حضور در خیابان با ترافیک سنگین ناشی از خاموشی چراغ راهنمایی و رانندگی روبرو شده و وضعیت غیرقابل توصیفی که در خیابان‌ها رخ می‌دهد را دیده باشید.

اگر هم زیاد اهل گردش نیستید و با چنین صحنه‌هایی روبرو نشده‌اید، حداقل اختلال در شبکه‌ی ارتباطاتی من‌جمله تماس‌های تلفنی و اینترنتی را لمس کرده‌اید و خط‌های بالای تلفن همراه‌تان به صفر رسیده‌اند.

اما چگونه می‌شود این وضعیت را مدیریت کرد؟! آیا فقط در زمان‌های اعمال خاموشی اجباری با این مشکلات دست و پنجه نرم خواهیم کرد؟ قطعاً جواب منفی است! چراکه در مقاطعی از زمان قطعی برق در دستان متولیان امر نیست و حوادثی همچون زلزله یک اجبار غیرقابل اجتناب را پدید می‌آورد.

قطعی مکرر برق تبریز و پیامدهای آن برای جامعه نقص‌های پدافند غیرعامل را در این روزها به خوبی عیان می‌سازد و مسئولان بایستی از این شرایط جهت ارتقاء سیستم‌های ارتباطاتی و راهنمایی و رانندگی نهایت استفاده را نمایند تا در مواقع وقوع بحران، بر میزان بحران‌های ثانویه افزوده نشود.

انتهای گزارش/خبرگزاری آناج

چاپ خبر

 

ارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.