در حاشیه دریافت پول ثبت‌نام در مدارس دولتی؛

شرمندگی از جیب خالی و کودکانی که از تحصیل باز می‌مانند/ سکوت و چشم‌پوشی از تخلف مدارس توسط مدیران استانی

شناسه خبر: 47366 |

 

 

دریافت هزینه‌های چند صد هزار تومانی برای ثبت نام در مدارس داد مردم را در آورده اما همچنان مدیران مربوطه سکوت کرده‌اند تا مدارس به راحتی به این تخلف خود ادامه دهند.

به گزارش انعکاس بناب، آن قدیم‌ها که خیلی هم دور نیست یعنی تا همین ده سال پیش دانش آموزان به دو دسته تقسیم می‌شدند آنهایی که پول داشتند و به مدارس غیرانتفاعی تازه تاسیس شده می‌رفتند و آنهایی که پول نداشتند و در مدارس دولتی ثبت نام می‌کردند، دقیقا تفاوت مدارس نیز در همین پرداخت پول بود و الا بچه‌هایی که در مدارس دولتی درس می‌خواندند نه تنها از نظر علمی پایین‌تر نبودند بلکه در یک محیط آزاد و حیاطی فراخ چند ساعت روزشان را می‌گذراندند.

چیزی به نام “کمک به مدرسه” از همان سالهای دور وجود داشت و در طول یک سال تحصیلی معلم یا ناظم مدرسه از ما می‌خواست مبلغی را از والدینمان برای مدرسه بیاوریم اما نه اجباری در کار بود و نه اگر پول را پرداخت نمی‌کردیم کسی از مدرسه رفتن ما جلوگیری می‌کرد. یک در میان هم بچه‌ها خودشان پایشان را در یک کفش می‌کردند تا والدینشان را راضی کنند و کمک به مدرسه بگیرند.

این روزها اما اوضاع فرق می‌کند، مدارس دولتی پولی شده‌اند و اگر هزینه “کمک به مدرسه” یا همان هزینه مثلا “ثبت‌نام” پرداخت نشود دیگر فرزند دلبندمان حق تحصیل در مدارس دولتی را ندارد!این مساله در تمام مدارس وجود دارد و حتی اگر مدرک به دست از این طرف شهر تا آن طرف شهر هم در جست‌وجوی مدرسه باشی تنها عدد و رقم این ثبت نام متغیر است؛ زیرا در هر صورت باید سر کیسه را شل کنید.

دریافت پول برای ثبت‌نام به روالی طبیعی در مدارس تبدیل شده است و ظاهرا از نظر مسئولین آموزش و پرورش در استان هم تخلفی نیست که بخواهد درباره آن صحبت کنند و به مدارس هشدار بدهند، در این اوضاع اقتصادی هم تنها چیزی که برای خانواده‌ها می‌ماند شرمندگی از جیب خالی در مقابل فرزندانشان می‌باشد، شرمندگی که باید نصیب مسئولین می‌شد نه مردم!

خانواده‌های زیادی شاید بتوانند با قرض گرفتن یا کم کردن هزینه یک ماهشان پول ثبت‌نام چند صد هزار تومانی مدارس را بدهند امام کم نیستند خانواده‌هایی که در این شرایط اقتصادی قید تحصیل فرزندشان را می‌زنند چون نمی‌توانند هرسال هزینه‌هایی از این دست را پرداخت کنند.

اگر وزیر آموزش و پرورش به جای پرداخت به حواشی سعی می‌کرد بودجه وزارتخانه متبوعش را تامین کند و برای مشکلات مالی موجود به دنبال راه‌حل باشد شاید مانند امروز بر سر زبان‌ها نمی‌افتاد و مسئولین و نمایندگان مجلس درباره‌اش مصاحبه نمی‌کردند اما قطعا خانواده‌های زیادی به جان ایشان و مدیرانشان دعا می‌کردند.

انتهای پیام/س

چاپ خبر

 

برچسب‌ها

ارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.