بیانیه "اداره مسلمانان قفقاز" در ارتباط با مراسم ماه محرم در آذربایجان؛

برگزاری مراسم ماه محرم در جمهوری آذربایجان بدون راهپیمایی دستجمعی

شناسه خبر: 49319 |

 

 

بیانیه اداره مسلمانان قفقاز در خصوص برگزاری مراسم ماه محرم در جمهوری آذربایجان، نه تنها دسته های عزاداری را از حضور در اماکن غیر عبادی ممنوع کرده است بلکه خواندن خطبه ها از روی متن واحد تعیین شده را نیز ضروری دانسته است.

به گزارش انعکاس بناب به نقل از آناج؛ در فتوای “اداره مسلمانان قفقاز” که میرجعفر ایوب اف، امام جماعت مسجد ” تازه پیر” باکو آن را در نشست ویژه اعلام مقررات ماه محرم قرائت کرد، آمده است: خروج از مراکز عبادی برای راهپیمایی دستجمعی و آوردن وسایل خسارت زدن به خود و دیگران، همچنین آوردن نمادها و پرچم سایر کشورها به مراسم ها ممنوع است.

اداره مسلمانان قفقاز، اجرای آیین های عزاداری را صرفا در صلاحیت افراد تعیین شده توسط این اداره اعلام و تاکید کرده است که خطباء و امامان مساجد جمهوری آذربایجان نیز باید خطبه ها را از روی متن واحد تهیه شده از طرف این اداره بیان کنند.

در اطلاعیه “اداره مسلمانان قفقاز” آمده است: بیان شعارهای مخالف نظام لائیک و مخالف قانون اساسی، فراخوان شهروندان به نافرمانی در مقابل دولت تحت پوشش دین و تحریک درگیری مذهبی و قومی محکوم است و دولت با دادن پاسخ شایسته به آن، اجازه نخواهد داد نیروهای حیله گر از عزاداری امام حسین (ع) برای اهداف سیاسی خود استفاده کنند.

اداره مسلمانان قفقاز همچنین دینداران و روحانیون را به هشیاری در مقابل نیروهایی فراخوانده است که با سوء استفاده از مراسم های محرم برای ایجاد درگیری و برهم زدن ثبات موجود در جمهوری آذربایجان تلاش می کنند. روحانیون و دینداران باید به نیروهای امنیتی و پلیس در جلوگیری از هرگونه خرابکاری کمک کنند.

این اداره، پیروان تمامی مذاهب را به حضور مشترک در مراسم های عزاداری امام حسین (ع) صرف نظر از تفاوت های مذهبی و دعا کردن به روح شهدای قره باغ و خوجالی به موازات دعا برای شهدای کربلا فراخوانده است.

چاپ خبر

 

ارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.