رزمایش پیامبر اعظم ۱۲؛

عملیات نیروهای ویژه سپاه درخلیج فارس/استفاده از مین‌های ضد بالگرد

شناسه خبر: 52429 |

 

 

یگان‌های برگزیده سپاه پاسداران صبح امروز(شنبه) در رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۲ که در منطقه عمومی خلیج فارس برگزار شد، اقتدار دفاعی و توان بالای بازدارندگی ایران را به نمایش گذاشتند.

به گزارش انعکاس بناب به نقل از مهر رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ نیروی زمینی سپاه پاسداران با شعار «نمایش اقتدار و امنیت پایدار در سایه وحدت ملی و ظرفیت سازی‌های نوین دفاعی» در منطقه عمومی خلیج فارس از امروز (شنبه ۱ دی ماه) آغاز به کار کرد و در آن یگان‌های برگزیده نیروی زمینی سپاه هریک بر اساس برنامه و طرح‌های از قبل پیش بینی شده‌ای به اهداف و دشمن فرضی حمله کرده و عملیات موفقیت آمیزی را به ثبت رساندند.

 این رزمایش از زمان شروع تا انتهای آن ۵۰ دقیقه زمان برده است و مرحله نهایی این رزمایش هم با حضور برخی از فرماندهان ارشد نظامی از جمله فرمانده کل سپاه، فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء، جانشین فرمانده کل سپاه و فرمانده نیروی زمینی سپاه برگزار شد.

گفتنی است؛ در این رزمایش برای نخستین بار از مین‌های ضد بالگرد استفاده شد و همچنین برای اولین بار واحدهای زرهی نیروی زمینی سپاه عملیات خروج از شناورها و حرکت به سمت ساحل را به اجرا گذاشتند.

عملیات قایق‌های تندرو سپاه در سواحل خلیج فارس، اقدامات شناسایی، اطلاعاتی و رزمی هم از دیگر نکات برجسته این رزمایش بود.

مشروح اخبار این رزمایش به شرح زیر است:

مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ نیروی زمینی سپاه آغاز شد

 مرحله نهایی این رزمایش از صبح امروز (شنبه ۱ دی ماه) با شعار «نمایش اقتدار و امنیت پایدار در سایه وحدت ملی و ظرفیت سازی‌های نوین دفاعی» در منطقه عمومی خلیج فارس آغاز شد.

این رزمایش که از ۲۴ آذر ماه در تهران و اصفهان آغاز شده است، از سلسله رزمایش‌های ابلاغی و سالیانه نیروی زمینی سپاه پاسداران است که یگان‌های برگزیده نیرو اعم از واکنش سریع، نیروی مخصوص و تکاوری، پهپادهای رزمی و شناسایی، بالگردهای هجومی، ترابری و بارریز، جنگال، مکانیزه، واحدهای مهندسی و تخریب، سیستم‌های کنترل و فرماندهی و ناو تیپ ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه در آن حضور دارند.

گفتنی است این رزمایش در دو مرحله انجام می‌شود که در مرحله اول ابتدا از شناورهای مردمی برای پوشش استفاده می‌شود و پس از آن غواص‌ها عملیات خود را علیه مواضع دشمن فرضی شروع می‌کنند و در ادامه موج‌ دوم ‌عملیات آغاز خواهد شد که نیروهای عمل کننده با استفاده از مهمات جنگی رزمایش را ادامه می دهند.

همچنین در این رزمایش برای اولین بار از مین‌های ضد بالگرد استفاده خواهد شد و واحدهای زرهی از شناورها خارج شده و به سمت ساحل حرکت می‌کنند؛ در ادامه رزمایش بیشترین حجم آتش در مرحله باز پس گیری اجرا می‌شود به نحوی که فقط حدود ۱۰۰۰ راکت به منطقه مورد نظر شلیک خواهد شد.

این رزمایش از زمان شروع تا انتهای آن ۵۰ دقیقه طول می‌کشد؛ البته در رزمایش مورد اشاره هوانیروز نیز با پرواز بر فراز منطقه اقدام به پشتیبانی از یگان‌های عمل کننده می‌کند.

تهاجم غواصان سپاه به مواضع دشمن/ عملیات آبی خاکی قایق‌های سپاه

 در جریان مرحله نهایی از برگزاری رزمایش «پیامبر اعظم (ص) ۱۲» در منطقه عمومی خلیج فارس غواصان سپاه پاسداران با انجام عملیات آفندی به مواضع دشمن فرضی نفوذ کرده و نیروهای دشمن را مورد تهاجم قرار دادند.

در ادامه رزمایش قایق های سپاه به عملیات پیاده سازی نیروها و انجام عملیات آبی و خاکی پرداختند و در مرحله بعد این رزمایش نفربرها و یگان‌های تکاور سپاه وارد ساحل شده و به اجرای عملیات پرداختند.

آتش سنگین یگان «صابرین» علیه دشمن/ شلیک راکت‌های پیشرفته سپاه

مرحله نهایی رزمایش امنیتی دفاعی «پیامبر اعظم (ص) ۱۲» با اجرای عملیات توسط رزمندگان تیپ نیروی مخصوص صابرین در منطقه عمومی خلیج فارس ادامه یافت.

در این رزمایش، رزمندگان شرکت‌کننده در عملیات نفوذی به مواضع دشمن فرضی تهاجم و با اجرای آتش سنگین توپخانه بر روی مواضع دشمن، اقدامات شناسایی، اطلاعاتی و رزمی و با استفاده از پهپادها، شلیک راکت‌های پیشرفته دقیق‌زن از مواضع ثابت و متحرک را انجام دادند.

گفتنی است در مرحله نهایی این رزمایش، سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران، سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران و محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه حضور دارند.

عملیات قایق‌های تندرو نیروهای ویژه سپاه در سواحل خلیج فارس

در مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۲ نیروی زمینی سپاه، تکاوران و نیروهای ویژه سپاه با قایق های تندرو سپاه وارد ساحل شده و به مواضع دشمن فرضی حمله کردند.

در این رزمایش یگان‌های برگزیده نیرو اعم از واکنش سریع، نیروی مخصوص و تکاوری، پهپادهای رزمی و شناسایی، بالگردهای هجومی، ترابری و بارریز، جنگال، مکانیزه، واحدهای مهندسی و تخریب، سیستم‌های کنترل و فرماندهی و ناو تیپ ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه در آن حضور دارند.

عملیات هلی‌برن بالگردهای سپاه/ رزمایش بالگردهای MI۱۷ هوانیروز

در جریان مرحله نهایی از برگزاری رزمایش «پیامبر اعظم (ص) ۱۲»، بالگردهای هوانیروز سپاه با انجام عملیات هلی‌برن، مواضع دشمن فرضی را مورد تهاجم قرار دادند.

در این رزمایش بالگردهای MI۱۷ هوانیروز نیروی زمینی سپاه با پرواز بر منطقه رزمایش، عملیات بار ریزی و پشتیبانی از نیروهای خودی را اجرا کردند.

در این‌مرحله بالگردهای هوانیروز سپاه مهمات و تجهیزات یگان های عمل کننده را به وسیله چتر در منطقه‌ رزمایش تخلیه کردند.

بالگردهای «کبری» و «طوفان» هوانیروز نیروی زمینی سپاه نیز به اجرای آتش پشتیبانی از یگان های عمل کننده در رزمایش پرداختند.

در این رزمایش رزمندگان شرکت‌کننده با اجرای عملیات نفوذی به مواضع دشمن فرضی تهاجم و با اجرای آتش سنگین توپخانه بر روی مواضع دشمن، اقدامات شناسایی، اطلاعاتی و رزمی و با استفاده از پهپادها، شلیک راکت‌های پیشرفته دقیق‌زن از مواضع ثابت و متحرک را انجام دادند.

استفاده از مین‌های ضد بالگرد در رزمایش پیامبر اعظم ۱۲

در این رزمایش برای اولین بار از مین‌های ضد بالگرد استفاده خواهد شد و همچنین برای اولین بار واحدهای زرهی از شناورها خارج شده و به سمت ساحل حرکت می کنند؛ در ادامه رزمایش بیشترین حجم آتش در مرحله باز پس گیری اجرا می شود به نحوی که فقط حدود ۱۰۰۰ راکت به منطقه مورد نظر شلیک خواهد شد.

انفجار تله‌های عظیم انفجاری علیه دشمن فرضی

یگان توپخانه نیروی زمینی سپاه پاسداران با انواع گلوله‌ها و توپ‌های هوشمند و نقطه زن، مواضع دشمن فرضی را مورد اصابت و انهدام قرار دادند.

براساس این گزارش، همچنین یگان تخریب و مهندسی نیروی زمینی سپاه نیز با ایجاد تله‌های انفجاری عظیم در عقبه نیروهای دشمن، بزرگ‌ترین انفجار و تخریب‌های رزمایش را به اجرا گذاشتند.

آتش تانک‌های T۷۲ علیه مواضع دشمن

تانک های T۷۲ با خروج از پناهگاهای خود به اجرای آتش علیه مواضع و اتسحکامات دشمن پرداخته و نفربر های BMP۲ نیز از روی شناورها وارد آب شده و نقل و انتقال تکاروان و نیروهای ویژه به منطقه رزمایش را اجرا کردند.

انهدام پهپاد فرضی دشمن توسط یگان پدافندی نیروی زمینی

یگان‌های پدافند نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ موفق شدند یک فروند پهپاد دشمن فرضی را با استفاده از سامانه‌های توپخانه‌ای بر فراز منطقه رزمایش منهدم کنند.

رزمایش پیامبر اعظم(ص) با موفقیت پایان یافت

 دوازدهمین رزمایش پیامبر اعظم(ص) نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که از ۲۴ آذر و در تهران و اصفهان آغاز شده بود لحظاتی پیش در منطقه عمومی خلیج فارس و در جزیره قشم با دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده با موفقیت پایان یافت.

این رزمایش برای نخستین بار با محوریت عملیات آفندی و تهاجمی برگزار شد و در آن، یگان‌های واکنش سریع، نیرو های مخصوص، تکاوران، بالگردهای هجومی و پشتیبانی، پهپادهای شناسایی و رزمی، مهندسی، مکانیزه، جنگال، موشک های میانبرد و ناوتیپ ذوالفقار نیروی دریایی سپاه حضور داشتند.

تصرف اهداف استراتژیک در سرزمین دشمن، تهاجم از ساحل، پشتیبانی از یگان‌های عمل کننده توسط بالگردها و یگان های زرهی از جمله مهمترین عملیات های اجرا شده در این رزمایش بود.

هشدار «سرلشکر رشید» به زمینه‌سازان مداخله قدرت‌های استکباری درمنطقه

سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا (ص) که به منظور شرکت در رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ نیروی زمینی سپاه در جزیره قشم حضور دارد، در حاشیه این رزمایش اظهار داشت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با استفاده از تمامی ابزارهای قدرتی که در اختیار دارند با اشراف اطلاعاتی و رصد تحرکات دشمن، نه تنها تهدیدات را دائماً رصد و ارزیابی می‌کنند، بلکه از آمادگی رزمی لازم برای استفاده از قدرت در مقابله با هر تهدیدی برخوردارند.

رشید افزود: قدرت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در چهارچوب اهداف و منافع ملی کشور، برای مقابله با هرگونه تهدیدات، سازماندهی و آماده شده است.

وی تصریح کرد: قدرت دفاعی ایران برای مقابله با هرگونه اقدامات تحریک کننده و مداخله آمیز در منطقه، در دفاع از اهداف و آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی و منافع ملی، همواره آماده و رو به افزایش است.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا (ص) اضافه کرد: ما تلاش می‌کنیم که با همه‌ی همسایگان خود روابط برادرانه و حسنه داشته باشیم چراکه همسایگان را امنیت خود می‌دانیم، اما به عنوان فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء (ص) از این صحنه و میدان رزمایش نیروی زمینی سپاه هشدار می‌دهیم، هر کشوری که زمینه‌های مداخلات قدرت‌های استکباری را در منطقه فراهم کند، در قدم نخست، بیشترین هزینه را برای رفتارهای غیردوستانه و تحریک آمیز خود پرداخت خواهد کرد.

سرلشکر جعفری: رزمایش پیامبر اعظم(ص) عامل بازدارنده در برابر دشمنان است

سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه دوازدهمین رزمایش پیامبر اعظم نیروی زمینی سپاه که در منطقه عمومی خلیج فارس و جزیره قشم برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: رزمایشی که انجام شد پاسخی بود به ادعاهایی که دشمنان دارند و این را باید بدانند که توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران یک توان بازدارنده است و همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند اگر بخواهند یکی بزنند حتما ١٠ تا خواهند خورد.

وی افزود: این توانمندی در این رزمایش اثبات شد که جمهوری اسلامی و رزمندگان ما می توانند چنین کار عظیمی را انجام دهند. توانمندی دفاعی ایران به نظر ما موجب بازدارندگی می‌شود.

سرلشکر جعفری در پایان تاکید کرد: امیدواریم دشمنان بیش از گذشته به توان پاسخ ما و پاسخ کوبنده به تعقیب بعد از آن پی برده باشند.

سردار پاکپور: راهبرد دفاعی سپاه پاسداران در سطح عملیاتی، تهاجم به دشمن است

فرمانده نیروی زمینی سپاه در حاشیه برگزاری دوازدهمین رزمایش پیامبر اعظم نیروی زمینی سپاه و در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: در این رزمایش به همه اهدافی که از پیش تعیین شده بود، دست یافتیم.

وی افزود: همانگونه که قبلا اعلام کردیم، اصول و راهبرد اصلی ما دفاعی است اما در سطوح عملیاتی و تاکتیکی، تهاجمی است.

سردار پاکپور در پایان تصریح کرد: بهترین دفاع، حمله و هجوم است و زمانی که دشمن علیه کشورمان نیتی داشته باشد باید به آن هجوم ببریم چراکه عامل بازدارندگی ما همین هجوم خواهد بود.

 

چاپ خبر

 

ارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *