قاسمی در نشست خبری؛

اتحادیه اروپا نشان داد در برابر فشارهای آمریکا ناتوان است

شناسه خبر: 52614 |

 

 

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی نشان دادند در برابر فشارهای آمریکا توانمند نیستند و نتوانستند سازوکار مالی را در زمان مناسب عملیاتی کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود که صبح امروز(دوشنبه) برگزار شد پیرامون مذاکرات با اروپا و تاخیر در اعلام اجرای مکانیسم مالی اروپا اظهار داشت: در این خصوص مدتی است مذاکرات ایران و سه کشور اروپایی در جریان است و بنا به خواست این کشورها و جامعه جهانی، بعد از خروج آمریکا از برجام این کشورها متعهد به تامین منافع ایران در قالب برجام شدند و قرار شد دو طرف مذاکراتی را برای راهکار تداوم همکاری ها تدوین کنند.

وی گفت:  پیچیدگی این شرایط و مکانیسم مالی از یک سو، فشار آمریکا بر کشورهای اروپایی و ناتوانی اروپایی ها در برابر آمریکا از سوی دیگر منجر به زمان بر شدن این مساله شد و بیش از حد تلاش‌ها برای عملیاتی کردن این سازوکار به طول انجامید.

قاسمی افزود: اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی علی رغم میل سیاسی به انجام این کار نشان دادند در برابر فشارهای آمریکا توانمند نیستند و نتوانستند این سازوکار را در زمان مناسب عملیاتی کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: امیدواریم اروپا بتواند از حیثیت خود در این آزمون و در برابر آمریکا دفاع کند چرا که در صورتی که اروپا نتواند این سازوکار را عملیاتی کند باید منتظر عواقبی برای اروپایی ها باشیم و این هزینه ای است که آنها می پردازند.

وی در خصوص روابط ایران و سوریه در دوران جدید این کشور تصریح کرد: روابط ایران و سوریه  رابطه ای نزدیک است، ایران اولین کشوری بود که با آغاز جنگ به حمایت مردم این کشور پرداخت و این در حالی بود که برخی کشورها با تصورات اشتباه خود می خواستند با براندازی دولت قانونی آن کشور پایتختی جدید برای خود داشته باشند.

قاسمی بیان داشت: این برهه آغاز دوران جدیدی از ارتباط کشورهای مختلف با سوریه است، به نظرم با توجه به نقش سازنده ایران در دوران جنگ در سوریه، این همکاری ها و ارتباطات میان دو کشور در دوران جدید هم همچنان ادامه خواهد داشت و ما از ارتباط دیگر کشورها با سوریه هم استقبال می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اهداف برجام گفت: برجام یک هدف نداشت چندین هدف را دنبال می کرد، یعنی علاوه بر رفع تحریم ها، اهداف سیاسی، اقتصادی و دیگر موارد از جمله اهداف برجام بوده و بعد از این مدت فکر می‌کنم همه نسبت به این موضوع اشراف داشته باشند.

وی در خصوص سفر قریب الوقوع عراقچی به افغانستان گفت: سفر آقای عراقچی به افغانستان در خصوص حوزه های مختلف همکاری دو کشور اعم از مسائل فرهنگی و سیاسی است و طرف یکی دو هفته آینده این سفر انجام می شود.

سفر هیاتی از طالبان به ایران/مذاکره با معاون سیاسی وزارت امور خارجه

قاسمی افزود: یکی از موضوعاتی که احتمالا در این سفر مطرح خواهد داشت نتیجه مذاکرات کمیته های پنج گانه میان دو کشور است که امیدواریم این سند با توجه به آغاز نگارش مقدمه سند راهبردی همکاری های دو طرف در این سفر به نتیجه برسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص مذاکرات میان ایران و طالبان بیان کرد: پس از سفر آقای شمخانی و دیدارهایی که در افغانستان داشتیم دیروز هیاتی از طالبان در تهران حضور یافتند و مذاکرات مفصلی را با معاون سیاسی وزارت امور خارجه داشتند و گفتگوهای مبسوطی میان دو طرف صورت گرفت.

دولت افغانستان از مذاکرات ایران با طالبان مطلع بود

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت:  بیش از ۵۰ درصد از اراضی افغانستان در دست طالبان است و مشکلاتی در این کشور به وجود آمده است ، با ابراز  تمایل و مطرح کردن این موضوع با آقای اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان مذاکرات جمهوری اسلامی با گروه طالبان انجام شد بنابراین دولت افغانستان از این موضوع مطلع بود.

وی ادامه داد: هدف این مذاکرات هم یافتن راه هایی برای مساعدت به گروه های افغانی و دولت این کشور برای پیش بردن مذاکرات صلح است. ایران همواره به دنبال صلح، ثبات و امنیت در منطقه بوده و هست و می خواهیم به سهم خود نقش مهمتری را برای ثبات و امنیت در افغانستان ایفا کنیم.

قاسمی گفت: این مذاکرات به معنی همگامی و همفکری ما با گروه مد نظر نیست ولی با توجه به شرایط منطقه لازم بود این گفتگوها آغاز شود و در راستای صلح و ثبات بیشتر در افغانستان گام برداریم و امیدواریم این اقدامات بتواند ثمرات مثبتی برای مردم کشور دوست و برادر افغانستان داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوالی پیرامون قرارداد های ایران برای مبادله نفت در برابر غذا تصریح کرد: موضوع نفت در برابر غذا وجود ندارد این موضوع را تکذیب می کنم چنین چیزی نیست و اگر این سازوکار مالی اروپا عملیاتی شود می تواند همه اقلام را دربرگیرد و حوزه وسیعی از مبادلات میان ایران و کشورهای مختلف اروپایی و غیر اروپایی را در بر داشته باشد.

دولت عراق کمکی بخواهد ایران مجددا به یاری آنها خواهد شتافت

وی در خصوص خبر عدم حضور مستشاری ایران در عراق ادامه داد: حضور مستشاری ما در عراق در جهت مبارزه با گروه های تروریستی به درخواست دولت آن کشور بود و خوشبختانه به همت نیروهای داخلی عراق و مردم آن کشور اقدامات بسیاری خوبی انجام گرفت و در نهایت منجر به خارج شدن نیروهای تروریستی در عراق شد، بنابراین این احساس بوجود آمد که نیازی به حضور ما نیست ولی اگر خدای نکرده شرایط تغییر کند و دولت عراق از ما کمکی بخواهد حتما ایران مجددا به یاری آنها خواهد شتافت.

قاسمی در خصوص سفر ناگهانی و مخفیانه ترامپ به عراق گفت: جملاتی که آقای ترامپ در عراق گفت قابل تامل است و آنطور که وی گفته، ۷ هزار میلیارد دلار در منطقه هزینه کردند و امروز شاهدیم که مجبور است علی رغم آن میزان هزینه انجام شده، سفری مخفیانه را داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: زمان آن رسیده که مردم آمریکا از مشکلات خود بپرسند که چرا بجای ۷ هزار میلیارد هزینه ای که برای جنگ و کشتار در سوریه، عراق و دیگر کشورهای منطقه هزینه کردند، در کشور خودشان و برای رفاه بیشتر مردم آن کشور هزینه نکردند.

قاسمی بیان کرد: فکر می‌کنم دیر یا زود دولت آمریکا به این جمع بندی خواهد رسید که نمی‌تواند در زمان حال با ابزار گذشته مطامع خودش را دنبال کند، چرا که مردم جهان از بیداری و آگاهی برخوردار شدند و دیدیم که مردم عراق و دیگر کشورها مواضع منفی و سختی را در برابر سفر ترامپ به عراق اتخاذ کردند و آن را توهینی به عراق تلقی کردند.

وی در خصوص انتخاب سفرای خانم از سوی دستگاه دیپلماسی کشور تصریح کرد: برای استفاده از ظرفیت بانوان دستگاه دیپلماسی، وزارت امور خارجه با نگاهی مثبت حرکت کرده و برای اکثریت کشورهایی که سفرای ما در اتمام ماموریت‌هایشان به تهران برگشتند اقدامات لازم را انجام دادیم و در انتهای فرایند آن قرار داریم و پس از نهایی شدن این مساله اطلاع رسانی لازم خواهد شد. حتما در این لیست از بانوان محترم به‌عنوان سفیر یا سفرای جدید خواهیم داشت.

چاپ خبر

 

ارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.