بیانیه دکتر فرجپور عضو شورای مسکن شهرستان، در خصوص مسکن مهر ۴۴۲۷ مهر شهر بناب

 

 

عضو شورای مسکن شهرستان بناب که هم اکنون در این سمت نیست، بیانیه ای را در خصوص مشکلات مسکن مهر شهرستان بناب صادر کرد.

متن بیانیه به شرح زیر است:

بسم ربّ الشهداء و الصدیقین

شهادت سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی همه ملت ایران را متاثر کرد و شجاعت و روحیه فداکاری این شهید پیرو ولایت، حقیر را از این موضوع مستثنی نکرد. فلذا اینجانب با اعلان این بیانیه اگرچه طبیعتا سختی هایی در پی دارد، موضوع مشکلات مسکن مهرشهر بناب را به اطلاع مسولین استانی، اعضای شوراها، سیاسیون، حوزویون و مردان معتقد و انقلابی شهرمان می رسانم، تا به کمترین وظیفه اخلاقی و انسان دوستانه خودم عمل کرده باشم.

استاندار محترم آذربایجانشرقی، مسوولین محترم استانی و شهرستانی، به استحضار جنابعالیون می رساند مسکن مهرشهر بناب در سال یکهزار و سیصد و هشتاد و شش هجری شمسی، بصورت تعاونی با دویست و هشتاد عضو در شهرستان بناب تشکیل گردید که پس از گذشت سالها با همت مسولین شهرستانی و اعضای تعاونی به پیشرفت فیزیکی حدود هشتاد و پنج درصد تا کنون نایل گردیده است.

اینجانب در دیماه سالجاری حساسیت و اهمیت موضوع را به مسوول مربوطه ام رساندم که در راستای تاکیدات موارد مطروحه صورتجلسه شورای مسکن استان در خصوص حل مشکلات پروژه های با پیشرفت فیزیکی بالای هشتاد درصد و اولویت قراردادن پروژه های مسکن مهر، نهایتا به تصویب صورتجلسه شورای مسکن شهرستان بناب بتاریخ هیجدهم دیماه سالجاری منجر گردید و این صورتجلسه به قید فوریت و الزام به اقدام به تمامی اعضای جلسه ابلاغ گردید.

در بند دوم همین صورتجلسه بمنظور فعال شدن پروژه مذکور مصوب گردیده بود که سریعا نسبت به دستور پرداخت قسط اول از مبلغ باقی تسهیلات معوقه وام سی میلیون تومانی اقدام گردد تا پس از تکمیل یکی از بلوکها نسبت به پرداخت مابقی اقساط بانکی و نهایتا با پرداخت تسهیلات افزایش وام بانکی از مبلغ سی میلیون به چهل میلیون تومان، مشکلات این پروژه به اتمام رسیده و اعضای این مسکن که عمدتا از اقشار کم درآمد هستند صاحب مسکن بشوند.

پس از گذشت یکهفته از تاریخ تصویب این صورتجلسه بنده پیگیر موضوع از اداره ذیربط شدم و اذعان کردند که اداره کل با اقدام  بند دوم صورتجلسه شورای مسکن شهرستان بناب مخالفت کرده است و این یعنی همان بن بست و شکست قطعی پروژه. سریعا با مدیرعامل تعاونی مسکن مذکور و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان تماس گرفتم و پس از جمع بندی اطلاعات و وضعیت پروژه، تصمیم به مکاتبه با معاونت محترم امور عمرانی استانداری گرفتم. در کمال تعجب زمانیکه موضوع را با مسوول مربوطه ام در جریان گذاشتم ایشان ضمن مخالفت با چنین مکاتبه ای، نوک پیکان به سمت هیات مدیره و اعضای تعاونی، نشانه گرفته شد. اینک مقصود از سخنم اینست آیا مگر غیر از اینست که همه دستگاهها ملزم به اجرای مصوبات شورای مسکن هستند و در بند ششم آیین‌نامه شرح وظایف تفصیلی شورای مسکن، پیگیری تأمین و اعطای تسهیلات بانکی پروژه‌های بخش مسکن از وظایف شورای مسکن می باشد و قانونا دستگاههای اجرایی الزام به اقدام هستند.

چگونه ممکن است صورتجلسه ای که یکروز از قدمت آن نگذشته است محتوای آن به کلی فراموش شود و مسکن دار شدن خیل کثیری از هموطنان محروم شهرمان به دست تقدیر سپرده شود. بنده همین جا اعلام میکنم صورتجلسه اخیر شورای مسکن شهرستان بناب می توانست آخرین بذر امیدی در دل اعضای درهم شکسته و ناامید تعاونی مذکور برای مسکن دار شدن باشد که متاسفانه نه اعضا در چنین وضعیت بی اعتمادی از بحران این پروژه خبر دارند و نه مسوولینی که حفظ ریاست در درجه اولویت هست، برایشان اهمیتی دارد که این قافله به کجا می رود و این یعنی استدلال کافی برای شکست قطعی و حتمی این پروژه. ضمن اینکه مسولین شهرستانی از بدهی این تعاونی به بیمه تامین اجتماعی که حدود ۲۷۰ میلیون تومان می باشد که بدلیل همین بدهی، حساب بانکی تعاونی مسکن مهر ۴۴۲۷ در نزد بانکها مسدود شده، خبر داشتند و قاعدتا بایستی بفوریت تمامی معوقه وام بانکی که مبلغ هفتصد و هشتاد میلیون تومان از وام تصویبی سی میلیون تومانی هر عضو می باشد در شورای مسکن شهرستان مصوب و پرداخت می گردید.

مضافا طبق دستور مهندس مهرآبادی قایم مقایم وزیر راه و شهرسازی در امور مساکن مهر در شورای مسکن شهرستان بناب و دستور مستقیم وزیر راه و شهرسازی در شورای مسکن استان که مصوب گردیده وام این پروژه از سی به چهل میلیون تومان افزایش یابد و پنجاه درصد مبلغ وام افزایشی ده میلیونی که برابر یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان می باشد، سریعا به شرکت تعاونی پرداخت گردد که این امر حاصل نشده است و متاسفانه نهایتا این پروژه به سمتی می رود که دوران مشارکت بانک و شرکت تعاونی به اتمام برسد و پس از اتمام مهلت، با عنوان مسایل مختلف از جمله عدم فعالیت پروژه یا عدم تمدید پروانه یا عدم اخذ نظریه کارشناس ناظر یا مشکل سند و …، معوقه و افزایش وام بانکی پرداخت نگردد و این پروژه کاملا تضعیف گردد و نهایتا مصادره گردد. متاسفانه سابقا شبیه این مشکل در مورد اعضای تعاونی مسجد کوفه ایجاد شده است و بخشی از دلایل آن بدلیل اهمال و بی تدبیری برخی از مسوولین شهرستانی می باشد که نه تنها هیچکدام از اعضای آن صاحب مسکن نشدند، حتی پس از گذشت سالها قادر به دریافت اصل پول خود نیز نیستند. آیا مسوولی در این شهرستان نیست که موضوعی که توسط مسولین ارشد وزارت راه و شهرسازی تسهیل و مصوبات صریح و شفافی در شورای مسکن استان موجود هست، به مشکلات این پروژه خاتمه دهد؟

آیا همه اینها برای اثبات بی کفایتی مسوولی کافی نیست؟ آیا شورای مسکن شهرستانی هست! اگر هست یک مصوبه موثر در طول دو سال اخیر که به بار نشسته باشد ارائه دهد! آیا هنوز مسوولین در خواب شهرستانی در هیاهیوی حفظ ریاست و اعطای امتیاز و اضافه کاری به کارمندان و تقسیم کارگروه ها دست و پنجه نرم می کنند و این عزیزان فاقد مسکن در سراشیبی سقوط بی خانمانی قرار دارند. آیا این است انجام وظیفه انسانی ما در قبال رشادتهای شجاعانه مدافعان حرم که شب و روز ندارند و شبانه در آتش دشمن به شهادت می رسند.

سخنی مجزا با استاندار فرهیخته و صاحب علم استان آذربایجانشرقی دارم. برادر بزرگوار چنانچه مستحضرید برنامه ریزی سیاست داخلی در شهرستان و سامان بخشی به امور عمرانی شهری و روستایی از وظایف نمایندگان جنابعالیست. ضمن احترام به حضرتعالی و عوامل مربوطه اگر چنانچه نماینده استاندار، درایت و مدیریت و شجاعت لازم در ساماندهی امور، صاحب رای و نظر مستقل در امورات مربوط به کمیسونها، کارگروه ها و شوراها نداشته نباشند قطعا سنگ روی سنگ بند نخواهد آمد. لطفا جنابعالی به سخیفی این مطلب توجه بفرمایید بعضا احکامی که از سوی شما صادر می گردد متاسفانه تبدیل به ملعبه ای در دست بعضی از مسوولین شده که برای هر گزارش و اقدام صحیح و یا ناصحیحی، متوسل به این ابزار می شوند، با این بیان که سرپیچی از دستور بمنزله لغو حکم فلان کمیسیون است، غافل از اینکه حقیر دریافت هر حکمی از جانب استاندار محترم را قبول مسوولیت و باری سنگین بر دوش احساس می کنم، نه محلی برای تفریح و کسب درآمد.

در جامعه امروزی که کارکنان ادارات از سطح علمی و کیفی بالایی برخوردار هستند، اگر چنانچه مدیر یا مسوول اداره ای، توان مدیریت و بهره گیری از مجموعه تحت مدیریت خود را نداشته باشد، طبعا کارمندان و به تبع آن دستگاههای اجرایی کیفیت خود را در ارائه خدمات به آحاد مردم و جامعه اسلامی از دست خواهند داد و جز نارضایتی چیزی به ارمغان نخواهد آورد و قطعا در وضعیت حساس امروزی، این پدیده همانست که دشمنان در انتظار آن و به هدف تضعیف وارد عمل خواهند شد.

بنده افتخار میکنم در نوع خودم سهمی در پیشبرد اهداف علمی کشورمان داشته ام و به همین بسنده میکنم علاوه بر چاپ بیش از ده مقاله در رده های آی اس آی و علمی پژوهشی و حاوی سایتیشن در گوگل اسکولار، داوررسمی مقالات یکی از معتبرترین مجلات عمرانی انتشارات الزویر کشور آمریکا و امرالد انگلستان هستم و در شرف اتمام تالیف و چاپ کتاب علمی در زمینه توسعه و نوع آوری برای ستونهای بتنی مسلح با پروفیلهای صلیبی فولادی لانه زنبوری و محصور در تیوب فولادی می باشم.

سخن کوتاه می کنم و در آخر به اطلاع عزیزان می رسانم بنده از تاریخ بیستم بهمن ماه هیچگونه مسولیتی در خصوص پروژه های عمرانی شهرستان بناب ندارم و تنها دعا و یا دغدغه ام اینست که پروژه این عزیزان به سرانجام برسد و با توجه به اینکه سابقا نیز در چند مورد بازدید و گزارشات مهم عمرانی توسط کمیته فنی نظارتی حوزه شهرستان بناب، در اعلام مراتب به مراجع بالاتر در جهت رفع نواقص احتمالی پروژه ها منع شده ام، طبیعتا بودن یا نبودن من در محل کارم هیچ توفیقی ندارد. بعضا خودرایی و خودکامگی برخی مسوولین باعث خسارات جبران ناپذیری می گردد که با توسل به منصب خود و سو استفاده از موقعیت خود، زیاده روی تا جایی که به قصد تحقیر و تهدید و خارج از قانون عمل می کنند، در پاسخ این عزیزان آیه بیست و ششم سوره آل عمران کفایت می کند ” بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ. قُلِ‌ اللَّهُمَ‌ مَالِکَ‌ الْمُلْکِ‌ تُؤْتِی‌ الْمُلْکَ‌ مَنْ‌ تَشَاءُ وَ تَنْزِعُ‌ الْمُلْکَ‌ مِمَّنْ‌ تَشَاءُ وَ تُعِزُّ مَنْ‌ تَشَاءُ وَ تُذِلُ‌ مَنْ‌ تَشَاءُ بِیَدِکَ‌ الْخَیْرُ إِنَّکَ‌ عَلَى‌ کُلِ‌ شَیْ‌ءٍ قَدِیرٌ”.

                                                                                                                           والسلام علی عبادالله الصالحین

                                                                                                                              دکتر ابراهیم فرجپور بناب

                                                                                                   بیست و هفتم بهمن ماه یکهزار و سیصد و نود و هشت

چاپ خبر

 

برچسب‌ها

ارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.