دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام کرد؛

مشروبات الکلی، کرونا را از بین نمی‌برد/ افزایش مسمومیت‌های الکلی

شناسه خبر: 59971 |

 

 

دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بیانیه‌ای با اعلام اینکه مشروبات الکلی نقشی در از بین بردن کرونا ندارد به افزایش مسمومیت‌های الکلی اشاره کرد.

به گزارش انعکاس بناب به نقل از  آناج، در اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی تبریز آمده است: یافته های اخیر علمی که حاصل سال ها تحقیق دانشمندان و صاحب نظران علمی است، نشان می دهد شرب مشروبات الکلی حتی با حجم کم دارای عوارض بوده و سلامت انسان را در معرض تهدید قرار می دهد و این یافته ها عملا” موید نهی مصرف الکل مطابق شرع مقدس اسلام می باشد.

این در حالی است که گزارشات نگران کننده ای مبنی بر مصرف خوراکی الکل با هدف جلوگیری از ابتلا به کروناویروس دریافت می­ شود، امری که موجب به مخاطره افتادن سلامتی افراد مصرف کننده شده است و متاسفانه در روزهای اخیر این برداشت غلط منجر به افزایش مراجعه بیماران مسموم به الکل به مراکز بیمارستانی شده و موارد متعددی از عوارض مسمومیت ناشی از مصرف الکل از جمله کوری، الزام به دیالیز و موارد منجر به مرگ گزارش شده است.

از آنجائی که راه های ورود ویروس کرونا به بدن انسان، مخاطات تنفسی شامل بینی، نای و سلول ­های تنفسی ریه، دهان و چشم ­ها است، لذا شرب مشروبات الکلی و ورود آن به معده، نقشی در از بین بردن ویروس کرونا در دستگاه گوارش نخواهد داشت و با ورود ویروس به معده، اسید معده، بیشترین اثر حفاظتی را علیه ویروس اعمال خواهد کرد.

همیشه در روند تهیه مشروبات الکلی به صورت غیر قابل کنترل، مقدار اندکی متانول نیز حاصل می شود که امکان سنجش و حذف آن در تولیدات غیرصنعتی(خانگی) وجود ندارد، بدین لحاظ نظام بهداشتی هر چند وقت یک بار با طغیان موارد مسمومیت با متانول مواجه می شود.

اقدام مهمی که در این طغیان ها باید به فوریت به اجرا گذاشته شود، این است که بیماران مسموم شده هرچه سریع تر خود را به نظام درمانی معرفی کنند، زیرا هرچه مراجعه سریع تر و شروع اقدامات فوری درمانی زودهنگام تر باشد با عوارض کوری، دیالیز و مرگ کمتری مواجه خواهیم شد؛ لذا مراجعه در زمان طلائی در کاهش بروز عوارض نقش تعیین کننده ای دارد.

دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اینکه افزایش خطر آلودگی با ویروس کرونا و توصیه به شستشوی مکرر دست ها و همچنین ضد عفونی کردن سطوحی که در تماس با دست قرار می گیرند از قبیل میز، لوازم، دستگیره ها، استفاده از محلول های ضدعفونی کننده رو به تزاید است، اعلام کرده است: باید توجه داشت که در تهیه محلول­ های استاندارد ضدعفونی دست ها و سطوح تماس، الکل متیلیک یا متانول جایگاهی ندارد و این امر به دلیل سمی بودن این ماده است که در تماس با پوست، جذب بدن شده و متناسب با میزان جذب پوستی، عوارضی همچون کوری، مسمومیت کلیوی و مرگ را به دنبال خواهد داشت.

دانشگاه علوم پزشکی تبریز به مردم توصیه کرده است، با توجه به اخطار و برچسب مندرج بر روی فرآورده های ضدعفونی کننده، در مجاز بودن استفاده از آن محلول برای سطوح دارای تماس با پوست بدن انسان اطمینان حاصل کنند.

در پایان این اطلاعیه آمده است: نیازها و نگرانی های آحاد مردم در تقاضای روزافزون محلول های ضدعفونی کننده، منجر به سوءاستفاده عده ای سودجو و فرصت طلب شده است که با اضافه کردن سفیدکننده (وایتکس) به الکل های صنعتی رنگی، محلولی بی رنگ را به عنوان الکل طبی (بی رنگ) به بازار عرضه می کنند که فاقد نشان اخطار رنگی بوده و موجب افزایش درصد موارد مسمومیت ها شده است.

چاپ خبر

 

برچسب‌ها

ارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.