فرمانده انتظامی شهرستان بناب؛

ضرورت توجه خانواده ها به نکات ایمنی چهارشنبه آخرسال

شناسه خبر: 59974 |

 

 

فرمانده انتظامی شهرستان بناب در خصوص رعایت نکات ایمنی برای چهارشنبه اخر سال به خانواده ها گوش زد کرد.

والدین گرامی و بزرگترهای مهربان لطفا کودکان، نوجوانها و جوانها را تنها نگذارید، کنار آنها ومراقبشان باشید چون هیجان، شور و شوق، کم توجهی به ایمنی، ریسک و خطرکردن، اقتضای سن وویژگی آنهاست.

از روشن کردن آتش در داخل پارکینگ مسقف، نزدیک خودروها، زیر سیم های برق و کنارکیوسکهای برق فشار قوی اکیداً خودداری کنید .

قبل از روشن کردن آتش، به یاد داشته باشید حتما یک خاموش کننده استاندارد )کپسول آتش نشانی پرو دارای تاریخ اعتبار( و شیلنگ متصل به شیر آب آماده داشته باشید تا در صورت سرایت آتش و یا ازکنترل خارج شدن آن بلافاصله اقدام به خاموش کردن آتش بهوسیله آب کنید.
🔹 از پریدن از روی آتش با چادر، مانتوی بلند، شال بلند و یا لباس گشاد جداً اجتناب نمایید .

اگر گوشه لباستان آتش گرفت به هیچ وجه ندوید زیرا این کار باعث رسیدن اکسیژن بیشتر به آتش شدهو آنرا شعله ورتر میکند. بجای اینکار بر روی زمین خوابیده و آهسته روی زمین بغلتید و با پتو، پالتویا … روی آتش را بپوشانید تا با جلوگیری از رسیدن اکسیژن، آتش خاموش گردد.

از انداختن شیشه آمپول و قوطی اسپری و … در آتش اکیداً خودداری کنید زیرا با انفجار آنها ترکشهایی تولید میشود که درصورت اصابت به چشم، صورت و … صدمات غیر قابل جبرانی بوجود خواهد آورد.

از گذاشتن رنگ، تینر، فرچه های آغشته به رنگ وتینر، الکل، بنزین و هرگونه مواد سریع الاشتعالدر بالکن و پشت بام جداً خودداری کنید زیرا امکان دارد یک “بالن آرزو” به هنگامخاموش شدن برروی آنها افتاده و حرارت باقی مانده بالن موجب اشتغال این مواد و در نتیجه بروز یک آتش سوزیناخواسته شود .

سالمندان، بیماران قلبی، زنان باردار، نوزادان و … در مقابل آلودگی صوتی و صداهای بلند وناهنجار ترقه های خطرناک و پرصدا بسیار آسیب پذیرند آنها را عزیزانخودمانبدانیم و به آرامش وسلامت آنها هم ، فکر کنیم. از آلودگی صوتی شدید پرهیز کنیم تا موجب تشدید بیماری، سکته و … یاخدای نکرده عامل مرگ کسی نشویم.

🔹با چهارشنبه آخرسال ایمن به استقبال نوروز ۹۹ برویم. 🌹

🔴توصیه هایی برای کاهش حوادث تلخ چهارشنبه آخرسال .
چند توصیه به والدین

والدین در پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخرسال نقش مهمی دارند. آنها می توانند کودکان و نوجوانان خود را با خطرهای آتش بازی آشنا کنند و به آنها بفهمانند که در مقابل مواد محترقه و منفجره چقدر آسیب پذیرند .

بیان برخی از تجربیات ناگوار گذشته میتواند سودمند باشد و بچه ها را هوشیارتر کند. این هشدارهاحتی اگر تکراری باشند خالی از فایده نیستند .

🔹والدین می توانند با توجه به توصیه های زیر و به کار بستن آنها احتمال بروز حوادث تلخ چهارشنبه آخرسال را بسیار کاهش دهند :
۱ . بیشتر کودکان معمولا به دور از چشم والدین، مواد محترقه و منفجره را خریداری و در جیب، کیفیا کمد اتاق پنهان میکنند اما این مواد به دلیل درجه اشتعال پایین معمولا زود مشتعل می شوند و گاهی خسارات جبران ناپذیری به بار می آورند

والدین باید علاوه بر توضیح عوارض این مواد آتشزا، با نظارت دقیق بر پول تو جیبی کودکان ونحوه هزینه کرد آن در این ایام، نظارت بیشتری بر رفتار و وسایل فرزندشان داشته باشند و مواد سوختنی و آتشزا را از دسترس آنها خارج کنند .

۲ . چهارشنبه آخرسال، سطحی از هیجان را در بیشتر کودکان و نوجوانان ایجاد میکند که برای آنهاخوشایند و لذتبخش است و به همین دلیل ما به عنوان پدر یا مادر معمولا به سختی میتوانیم فرزندمانرا به کلی از این تجربه هیجانی بازداریم اما میتوانیم هیجان آنها را تعدیل و رفتارشان را مدیریت کنیم وشرایطی فراهم کنیم که چهارشنبه آخرسال برای آنها امنتر شود .

۳ . یکی از راههای ایمن سازی چهارشنبه آخرسال این است که خطرهای بالقوه این ایام را به خوبی برایفرزندمان توضیح دهیم و قوانین و چارچوب تربیتیمان را به آنها یادآوری کنیم. اگر کودکمان با ماهمکاری کرد، جواب او پاداش و تشویق است ؛ اما اگر او را منع کردیم و نپذیرفت باید برایش شرطبگذاریم و بهترین شرط این است که خودمان هم کنار او حضور داشته باشیم و بر رفتارهایش نظارتکنیم تا خطری تهدیدش نکند. اگر به هر دلیلی چنین امکانی برایمان فراهم نیست باید حداقل یک فرد بالغمورد اعتماد کنار کودکمان حضور داشته باشد .

۴ . کبریت و مواد آتشزا مانند نفت و بنزین باید خارج از دسترس کودکان نگهداری شود و هرگز نباید بهکودک اجازه داد با آتش زدن بوته، هیزم و امثال اینها در محیط خانه یا پارکینگ، جان خود و دیگران را به مخاطره بیندازد .

۵٫ در پایان شب بقایای مواد آتش بازی را در یک سطل آب بریزید و دور بیندازید. قبل از ترک محلحتما از خاموش شدن آتش مطمئن شوید .

۶٫ والدین گرامی توجه کنید : بعضی از افراد فاسد به بهانه فرو ش نوع مرغوب و ارزان قیمت ترقه، سیگارت، فشفشه و … کودکان و نوجوانان را به مکان خلوت کشانده ومورد تعرض قرار میدهند. درروزهای پایانی سال بیشتر مراقب فرزندانمان باشیم و برای شادیهای آخر سال خانه محور و محله محوررا انتخاب بکنیم تا خود و فرزندانمان از آسیب هاب مواد محترقه و وریروس کرونا در امان باشیم.

🔸 چهارشنبه آخرسال نزدیک است لطفا این توصیه ها را برای کاهش حوادث روزهای پایانی سال جدی بگیریم .

چاپ خبر

 

ارسال نظر

یک پاسخ به “ضرورت توجه خانواده ها به نکات ایمنی چهارشنبه آخرسال”

 1. غلامرضا گفت:

  سلام
  برای چهارشنبه صوری امسال چه امکاناتی در نظر گرفته اید؟!
  منظورم خطر بیماری کرونای بود.
  ایا در روز چهارشنیه صوری از جمع شدن مردم جلوگیری خواهند شد؟!
  ایا در چهارشنبه صوری بازار ها تعطیل فوری و اضطراری خواهند بود!؟
  از پیشگیری ویروس کرونای!
  غلامرضا از آذربایجان‌شرقی، شهرستان بناب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.