استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ۹۲ درصد از مبتلایان قطعی به کرونا بهبود یافته یا در حال بهبودی هستند، گفت: هشت درصد از مبتلایان نیز بستری شده یا فوت کرده‌اند که تعداد بستری‌شدگان، ۷۵۰ نفر و تعداد فوت‌شدگان، ۶۳۰ نفر است.

شناسه خبر: 62193 |

 

 

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه 92 درصد از مبتلایان قطعی به کرونا بهبود یافته یا در حال بهبودی هستند، گفت: هشت درصد از مبتلایان نیز بستری شده یا فوت کرده‌اند که تعداد بستری‌شدگان، 750 نفر و تعداد فوت‌شدگان، 630 نفر است.

به گزارش خبرگزاری انعکاس بناب به نقل از فارس و تبریز، محمدرضا پورمحمدی امروز در ارتباط تصویری با جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست رئیس جمهور با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان از بهبود یافتن ۹۲ درصد مبتلایان به این بیماری در استان خبر داد و با اعلام اینکه عادی‌انگاری، مهم‌ترین چالش مدیریت این بیماری در استان است، بر رعایت جدی پروتکل‌های بهداشتی و عدم تشکیل تجمعات در جامعه تأکید کرد.

وی افزود: از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون، ۵۰ هزار نفر در آذربایجان‌شرقی مشکوک به بیماری کرونا تشخیص داده شده‌اند که نتیجه تست ۳۵ درصد از این افراد معادل ۱۵ هزار نفر مثبت بوده است.

پورمحمدی با بیان اینکه ۹۲ درصد از مبتلایان قطعی به کرونا بهبود یافته یا در حال بهبودی هستند، افزود: هشت درصد از مبتلایان نیز بستری شده یا فوت کرده‌اند که تعداد بستری‌شدگان، ۷۵۰ نفر و تعداد فوت‌شدگان، ۶۳۰ نفر است.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در استان در دو سه هفته گذشته، متذکر شد: در این مدت روزانه به‌طور متوسط، ۳۰۰ تا ۴۰۰ مورد جدید کرونا شناسایی شده است که این افزایش نگران‌کننده، سه علت عمده دارد.

پورمحمدی، افزایش تست‌های انجام‌شده را یکی از علت‌های افزایش تعداد مبتلایان شناسایی‌شده عنوان کرد و تصریح کرد: در حال حاضر روزانه یک‌هزار تست کرونا در استان انجام می‌شود که البته نسبت تعداد مبتلایان به تعداد تست‌ها، نسبت به ماه‌های گذشته ثابت است، اما نسبت فوت‌شدگان کاهش یافته است.

وی گفت: ما در ماه‌های اول شیوع کرونا روزانه از بین ۷۰ تا ۸۰ مبتلا قطعی، ۷ یا ۸ فوتی داشتیم و در حال حاضر از بین بیش از ۳۰۰ مبتلا، همان تعداد فوتی را داریم.

استاندار آذربایجان‌شرقی، دومین علت افزایش تعداد مبتلایان به کرونا را در استان، بیماریابی هدفمند اعلام کرد و یادآور شد: قبلا از کسانی که به مراکز سلامت یا مراکز درمانی مراجعه می‌کردند تست گرفته می‌شد، اما در حال حاضر روند بیماریابی کاملا هدفمند شده و بیشتر از گروه‌های هدف مانند اطرافیان بیماران یا سالمندان تست گرفته می‌شود.

وی، عادی‌انگاری و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی را سومین و مهم‌ترین دلیل افزایش مبتلایان به کرونا در استان دانست و گفت: در دو سه هفته اخیر میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده بود که این موضوع باعث افزایش نظارت‌ها شد و اکنون برآورد ما از رعایت این پروتکل‌ها، ۵۴ درصد است.

پورمحمدی با ابراز امیدواری نسبت به افزایش رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی اقشار مختلف مردم، بیان داشت: پیش‌بینی می‌کنیم که روند بیماری در ماه‌های آینده نیز با کیفیت کنونی ادامه یابد و امیدواریم با همکاری مردم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به یک وضعیت تثبیت و مدیریت ‌شده در استان برسیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم در این ارتباط تصویری، نسبت تعداد مبتلایان سرپایی با مبتلایان بستری‌ شده و روند ایزولاسیون و قرنطینه بیماران و افراد مشکوک را در استان خوب ارزیابی کرد و گفت: به‌رغم این وضعیت، تعداد مبتلایان به کرونا به دلیل شکل‌گیری تجمعات در قالب دورهمی‌های خانوادگی، مراسم عزا و عروسی و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ناوگان حمل‌ و نقل عمومی، افزایش یافته است.

محمدحسین صومی همچنین با بیان اینکه همکاری دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های مختلف جامعه با بخش درمان نسبت به ماه‌های اول شیوع کرونا کمتر شده است، ابراز کرد: طبیعتا در این وضعیت، انتقادها و انتظارها از بخش درمان بیشتر خواهد شد؛ بنابراین لازم است همه بخش‌ها برای مدیریت شرایط کنونی دست به دست هم دهند.

چاپ خبر

 

برچسب‌ها

ارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.