دست کوتاه دانشجویان و رشد قارچ گونه کلاه‌برداران/ قراردادهای میلیونی برای دریافت اکسپت‌‌های دروغین

شناسه خبر: 64685 |

 

 

در شرایطی که کرونا، مصائب چاپ مقاله برای اخذ مدرک دکتری را مضاعف کرده و با رو به پایان بودن 8 ترم مجاز تحصیلی، جریمه هزینه سنوات انتظار دانشجویان را می کشد، تجارت زیرزمینی اکسپت مقاله دکتری در ازای دریافت وجه رونق گرفته است.

به گزارش انعکاس بناب به نقل از خبرگزاری فارس، مدتی است که دانشجوهای دکتری از سختی انتشار مقاله که یکی از لازمه های دفاع و فارغ التحصیلی است سخن می گویند و از سنگ اندازی و سخت گیری های دانشگاه در مقاله و دفاع گلایه می کنند؛ اما امروز به همه این گلایه ها، گلایه از شرایط متاثر از کرونا هم اضافه شده است.

دانشجویان دکتری می گویند که کرونا، مصائب چاپ مقاله برای اخذ مدرک دکتری را مضاعف و در نتیجه رویای فارغ التحصیلی را دورتر کرده است.

علاوه بر همه این سختی ها، دغدغه اصلی دانشجوهای دکتری به پایان رسیدن ۸ ترم مجاز تحصیلی است که پس از آن دانشجوها مشمول جریمه هزینه سنوات می شوند که در شرایط اقتصادی فعلی برای بسیاری از دانشجوها خارج از توان پرداخت است.

اکنون به نظر می رسد همه عوامل دست به دست هم داده اند که برخی از دانشجوهای دکتری در راه رسیدن به مقاله برای مجوز دفاع به تجارت زیرزمینی اکسپت مقاله دکتری در ازای دریافت وجه رو بیاورند.

*دانشجویان از مصائب چاپ مقاله می گویند

مقاله داشتن شرط دفاع و فارغ التحصیلی برای دانشجوهای دکتری است که این روزها سخت تر از گذشته شده است و همین امر تجارت و روش های میانبر و غیرمجاز برای دست یابی به مقاله را پرطرفدارتر کرده است.

خبرنگار فارس در گفت وگو با چند دانشجو به مصائب چاپ مقاله، پرداخته است.

خانم زهره وند یکی از دانشجویانی است که مدتی پیش مقاله خود را به سرانجام رسانده است اما همچنین درگیر فارغ التحصیلی است؛ او کمپینی را هم در این باره در سامانه فارس من خبرگزاری فارس به راه انداخته است. سردبیر این کمپین به خبرنگار فارس، توضیح داد: در حال حاضر چاپ مقاله تحت تاثیر عوامل غیرعلمی از جمله شرایط سیاسی، طولانی شدن زمان داوری و گرانی مواد و ابزارهای آزمایشگاهی، سخت تر از قبل شده است. مجموعه این عوامل طول تحصیل دانشجوی دکتری را افزایش می دهد و وقتی مدت تحصیل بیشتر از حد مجاز شود، دانشجو ملزم به پرداخت هزینه سنوات خواهد شد که سنوات محلی برای درآمدزایی و تامین بودجه دانشگاه‌ها شده است.

آقای آزاد که یک دانشجوی دانشگاه آزادی است، کمپین دیگری را با موضوعی مشابه در سامانه فارس من ثبت کرده است. وی به مشکلات دانشجویان دانشگاه آزاد در چاپ مقاله اشاره می کند و درباره مطالبه خود به خبرنگار فارس، می گوید: چاپ مقاله در مجلات معتبر وزارتخانه ها یا مجلات معتبر خارجی برای دانشجویان دکترا اجباری است؛ اما از نظر مراجع داخلی و خارجی، برخی از مجلات دانشگاه آزاد اعتبار لازم را ندارند و برخی از نشریات دارای اعتبار هم مقالات دانشجویان دانشگاه آزاد را چاپ نمی کنند. همه این عوامل دوره تحصیلی دانشجو را افزایش می دهد و هزینه مالی، روانی و زمانی به دانشجو تحمیل می کند. در نتیجه این شرایط، بسیاری از دانشجویان مجبور به پرداخت هزینه مالی هنگفت برای پذیرش یا چاپ مقالات خود شده اند.

*اگر با کرونا، پژوهش افت کند انتشار مقالات هم کاهش پیدا می کند

بی شک کرونا بر آموزش و تحصیل در همه دنیا اثرگذار بوده است و طبیعی است که در ایران هم شاهد اثرات این ویروس همه گیر بر نظام آموزش و پژوهش کشور باشیم که قطعا بخشی از آثار آن در فعالیت های پژوهشی و مقالات نمود خواهد یافت.

یکی از اثرات مستقیم ویروس کرونا بر فعالیت دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، کاهش فعالیت های پژوهشی در این مدت بوده است. به طوری که اخیرا مدیران و اساتید دانشگاهی درباره لزوم توجه بیشتر به مقوله پژوهش در ترم جدید برای پرهیز از افت علمی دانشگاه ها و کشور هشدار و تذکر دادند.

همچنان که محمود فتوحی فیروزآباد رئیس دانشگاه صنعتی شریف زنگ خطر کاهش فعالیت های پژوهشی در دانشگاه ها در دوران شیوع کرونا را به صدا درآورد و احتمال کاهش رشد علمی کشور در سال های آینده را مطرح کرد.

وی در این باره، توضیح داد: حفظ کیفیت فعالیت‌ آموزشی و پژوهشی در کشور در زمان شیوع کرونا، از چالش های فعلی است. ضرر کاهش فعالیت ‌های پژوهشی دانشگاه ها، در آینده نمایان می شود. زیرا وقتی پژوهش انجام نشود مقاله علمی منتشر نمی شود. این نتیجه روی عملکرد دانشگاه ها و جایگاه علمی کشور تاثیر خواهد داشت.

به گفته وی، رتبه دانشگاه ها و رتبه علمی کشور در سال های اخیر رشد خوبی داشته است و امسال به رتبه ۱۵ دست پیدا کرده ایم.

فتوحی تاکید کرد: کرونا می تواند تاثیر منفی بر پژوهش در کشور داشته باشد همچنان که قطعا بر اقتصاد کشور تاثیر زیادی داشته است.

در این باره این گزارش را مشاهده کنید: «گزارش فارس از ۳ مشکل اصلی گریبانگیر پژوهش دانشگاهی در شرایط کرونا/ وزارت علوم برای جلوگیری از افت پژوهش چاره اندیشی کرد».

*سخت شدن مقاله دادن، تجارت کمک به چاپ مقاله را داغ کرد

دور از ذهن نیست در شرایطی که از یک سو مشکلات دانشجوها برای چاپ مقاله بیشتر شود و از سوی دیگر در شرایط خاص کرونایی، زمان به سرعت سپری می شود و ماحصل آن هزینه گران سنوات برای دانشجوها خواهد بود، تجارت و روش های میانبر برای کمک به چاپ مقاله و دست یابی به مقاله داغ تر شود. حتی گشتی در فضای مجازی به آسانی نمونه هایی از این تجارت را در دسترس قرار می دهد.

 ظاهر این تجارت، مشاوره و در عمل انجام صفر تا ۱۰۰ کار مقاله است. برای مثال وقتی به آگهی تأسیس یکی از این موسسات همکار و همیار در نگارش و پذیرش مقاله نگاه می کنیم می بینیم که موسسه در موضوعات متعددی خدمات مشاوره ارایه می کند که تهیه و چاپ مقاله علمی فقط یکی از بیشمار زمینه های کاری آن است؛ این رویه یعنی راهی غیررسمی و غیرعلمی برای یک مسیر علمی ایجاد شده است.

*ارائه خدمات مقاله دانشجویی در کنار تأمین نیروی کار و توزیع غذا

آگهی تاسیس یکی از این موسسه ها در سایت روزنامه رسمی در دسترس همه مراجعه کنندگان به سایت قرار دارد. در این آگهی آمده: « تأسیس مؤسسه غیرتجاری ….در ۱۶ اسفند …به شماره ثبت …به شناسه ملی …ثبت و امضا ذیل دفاتر تکمیل شده که خلاصه آن به شرح زیر جهت اطلاع عموم آگهی می‌شود. موضوع مؤسسه: مشاوره و انجام کلیه خدمات مربوط به اتوماسیون اداری و صنعتی، انجام مطالعات فنی، اقتصادی و اجتماعی و ارائه خدمات در زمینه‌های مختلف از جمله مدیریت مالی، ارائه خدمات مدیریت و مشاوره در زمینه‌های مختلف و تجزیه و تحلیل آنها، تهیه و تنظیم اظهارنامه‌های مالیاتی و دفاتر قانونی شرکت‌ها و ارائه گزارش‌ها و ترازهای مالی و حسابداری، مشاوره و انجام کلیه خدمات مورد نیاز مؤسسات اقتصادی، مالی و تجاری و اشخاص، تهیه طرح توجیهی فنی، اقتصادی، مالی و حقوقی، پشتیبانی کلیه امور اداری برای مؤسسه و انجام کلیه امور خدماتی و تأمین نیروی انسانی از قبیل نظافتچی، آبدارچی، باغبان، ماشین‌نویس و بایگان، حسابدار، اسباب‌کشی، تایپ و پرینت و ترجمه. تأمین کارگر ساده و ماهر و توزیع سرویس غذا، ارائه خدمات تهیه و تنظیم کلیه مقالات دانشجویی و دانش‌آموزی، دایر کردن کلاس‌های تقویتی، آمادگی کنکور و تأسیس آموزشگاه‌های زبان خارجی، عقد قرارداد با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی دولتی و خصوصی، اخذ وام و تسهیلات با کلیه بانک‌های خصوصی و دولتی و مؤسسات اعتباری ـ در صورت ضرورت قانونی انجام موضوعات فعالیت پس از اخذ مجوزهای لازم مدت مؤسسه: از تاریخ ثبت به مدت نامحدود مرکز اصلی مؤسسه: …کدپستی …سرمایه مؤسسه: مبلغ …ریال است…»

چاپ خبر

 

برچسب‌ها

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.