تشریح روند تعیین تکلیف خودروهای توقیفی در حوزه مبارزه با موادمخدر

شناسه خبر: 73323 |

 

 

رئیس قوه قضائیه خطاب به دادستان کل دستوری مبنی بر تعیین تکلیف ۱۴ هزار خودروی توقیفی مربوط به پرونده‌های مواد مخدر صادر کرد که در این گزارش نحوه تعیین تکلیف این خودروها را بررسی کرده ایم.

به گزارش انعکاس به نقل از خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ هر زمانی که قاچاق کالا و یا جا به جایی مواد مخدر با استفاده از خودرویی انجام شود، نیروی انتظامی بر اساس قانون این اجازه را دارد که هم کالا و مواد مخدر را پس از کشف ضبط کرده و هم آن خودرو را توقیف کند.

طبق قانون خودروهای حامل کالای قاچاق (هرگونه کالای قاچاق) برای تعیین تکلیف در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار می‌گیرند. اما خودروهای حامل مواد مخدر در اختیار ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار می‌گیرد.

در واقع خودروهایی که حامل انواع کالای قاچاق یا حامل مواد مخدر باشند، در اختیار سازمان مربوطه قرار می‌گیرند، سپس مراحل استعلام گیری از سوی مرجع قضائی انجام می‌شود.

تشریح روند تعیین تکلیف خودروهای توقیفی در حوزه مبارزه با موادمخدر

دستور قاضی القضات برای تعیین تکلیف خودروهای توقیفی در زمینه مبارزه با مواد مخدر

بیست و نهم آبان ماه سال جاری حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه طی دستوری به دادستان کل کشور تاکید کرد که نسبت به تعیین تکلیف وسایل نقلیه توقیف و یا ضبط شده در خصوص پرونده‌های مواد مخدر، تسریع انجام شود.

در قسمتی از این دستور خطاب به دادستان کل کشور نوشته شده است: «از قرار اطلاع، وسایل نقلیه‌ای که در خصوص پرونده‌های مواد مخدر توقیف یا ضبط شده‌است، به مدت نسبتاً طولانی تعیین تکلیف نشده و در محل‌های مناسبی نگهداری نمی‌شوند؛ لذا از طریق دادستان‌ها و هر طریق دیگری که مناسب می‌بینید از محل نگهداری خودروها بازدید به عمل آمده و در تعیین تکلیف نهایی تسریع شود و گزارش اقدامات صورت گرفته، ارائه که اگر اقدامی از ناحیه اینجانب لازم است انجام شود.»

تشریح روند تعیین تکلیف خودروهای توقیفی در حوزه مبارزه با موادمخدر

ورود دادستان برای تعیین تکلیف خودروهای توقیفی ۴ روز بعد از دستور قاضی القضات

سوم آذرماه امسال (۱۴۰۰) بود که پیرو دستور رئیس قوه قضائیه به دادستان کل کشور، مبنی بر تسریع تعیین تکلیف وسایل نقلیه توقیف و یا ضبط شده در خصوص پرونده‌های مواد مخدر، حجت الاسلام محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور از پارکینگ خودروهای توقیفی مرتبط با پرونده‌های مواد مخدر در منطقه شهریار (تهران) بازدید کرد.

دادستان کل کشور ضمن تاکید بر تسریع در رسیدگی و تعیین تکلیف خودروها، لزوم کار جهادی و تعیین تکلیف ۸۰ درصدی خودروهای توقیفی تا پایان سال جاری را الزامی عنوان کرد و گفت: «حدود ۱۴ هزار و ۷۰۰ خودرو در پارکینگ‌های ستاد مبازره با مواد مخدر در حال حاضر توقیف هستند، آنچه که مربوط به دستگاه قضائی است باید انجام شود و اگر نیاز به بخشنامه یا دستورات خاصی هم است باید در جایگاه قضائی به آن بپردازیم.»

تشریح روند تعیین تکلیف خودروهای توقیفی در حوزه مبارزه با موادمخدر

۵ هزار خودرو در سال ۱۴۰۰ به پارکینگ‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر وارد شدند

هفت روز بعد از دستور دادستان کل مبنی بر تعیین تکلیف حداقل ۸۰ درصد این خودروها تا پایان سال به سراغ سعید عمرانی معاون قضائی دادستان کل رفتیم تا از روند ترخیص این خودروها با خبر شویم، عمرانی در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: بخش اعظم این خودروها مربوط به سال‌های ۹۶ و ۹۷ به بعد است که اکثراً پرونده‌های باندی دارند و متأسفانه خودرو از پرونده قضائی جدا شده است؛ یعنی خودرو در پارکینگ است اما معلوم نیست مربوط به کدام پرونده می‌شود.

وی افزود: البته تعداد خودروهای توقیفی در حوزه مبارزه با مواد مخدر خیلی بیشتر از این ۱۴ هزار عدد بوده است که برخی از آنها با کارهای شبانه روزی همکاران قضائی ترخیص شده‌اند و اکنون این ۱۴ هزار فقره در پارکینگ‌ها باقی مانده است.

در دو سال اخیر حدود ۳۰ هزار خودرو توقیفی در حوزه مبارزه با مواد مخدر داشته‌ایم که با ورود دادستانی‌ها و دبیران شورای هماهنگی از عدد ۳۰ هزار خودرو توقیف شده در پارکینگ‌ها به ۱۴ هزار عدد رسیده‌ایم

معاون قضائی دادستان کل کشور بیان کرد: در واقع باید بگویم که در دو سال اخیر حدود ۳۰ هزار خودرو توقیفی در حوزه مبارزه با مواد مخدر داشته‌ایم که با ورود دادستان‌ها و دبیران شورای هماهنگی از عدد ۳۰ هزار خودروی توقیف شده در پارکینگ‌ها به ۱۴ هزار عدد رسیده‌ایم.

عمرانی خاطرنشان کرد: برای تعیین تکلیف خودروهایی که پرونده‌هایشان معلوم نیست، برخی از همکاران را مأمور کرده‌ایم تا شبانه روز بر روی این پرونده‌ها کار کنند و ماشین‌های مجهول را شناسنامه دار کنند.

وی با بیان اینکه هر خودرویی که بعد از سال ۹۵ به پارکینگ‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر وارد شده است، شناسنامه دارد، گفت: در تهران حدود ۳۰۰ خودرو وجود دارد که برای قبل از سال ۹۵ است، این خودروها شناسنامه ندارند و باید تعیین هویت شوند.

به گفته معاون قضائی دادستان کل کشور اکثراً ماشین‌هایی که در پارکینگ‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر هستند فرسوده شده و باید اوراق شوند.

عمرانی به استفاده از مواد قانونی موجود برای تعیین تکلیف کردن هرچه سریع‌تر این خودروها اشاره کرد و گفت: به دنبال آن هستیم تا با استفاده از قانون‌های موجود مانند بحث کسر فاحش قیمت بتوانیم آن خودروهایی که سال‌ها است مجهول مانده‌اند را تعیین تکلیف کنیم.

پارکینگ‌ها خالی نمی‌شود!

وی تصریح کرد: از ابتدای سال تا کنون نزدیک به ۵ هزار توقیف خودرو در حوزه مواد مخدر داشته‌ایم، ورودی‌ها کاملاً چشمگیر است و نمی‌توان گفت پارکینگ‌ها کاملاً خالی می‌شود چراکه حتی اگر این ۱۴ هزار خودرو را تعیین تکلیف کنیم باز ورودی مجدد خودروها در پرونده‌های جدید را خواهیم داشت.

معاون قضائی دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به چه طریقی قرار است این خودروها تعیین تکلیف شوند، گفت: این خودروها یا فروخته می‌شوند و یا در اختیار برخی از ارگان‌ها و نهادها قرار می‌گیرند.

نحوه واگذاری خودروهای توقیفی در حوزه مبارزه با مواد مخدر

عمرانی خاطرنشان کرد: اگر قرار به فروش خودروها باشد که فقط از طریق مزایده این کار انجام می‌شود و اگر قرار به واگذاری باشد، خودروها به نهادهایی مانند نیروی انتظامی و یا مرزبانی به صورت امانی و به مدت ۵ سال داده می‌شود.

وی بار دیگر تاکید کرد که در هیچ زمان موجودی پارکینگ‌های نگهداری خودروهای توقیف شده در راه مبارزه با مواد مخدر صفر نمی‌شود و گفت: با تلاش شبانه روزی قطعاً تا پایان امسال این ۱۴ هزار خودرو را تعیین تکلیف می‌کنیم.

چاپ خبر

 

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.