حکایت بودجه‌های ناچیز و تجهیزات فرسوده آتش‌نشانی/خطر در کمین است

شناسه خبر: 74296 |

 

 

یزد- تامین تجهیزات آتش نشانی و آموزش نیروهای مهارت دیده و به روز کردن این آموزش ها از نیازهای اساسی سازمان آتش نشانی شهرداری یزد است، نیازهایی که سال‌هاست عزمی برای رفع آن وجود نداشته است.

به گزارش انعکاس به نقل از خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: امروز سالگرد اتفاق تلخ و ناگوار آتش سوزی ساختمان پلاسکو است، خاطره ای که یادآوری اش بسیار تلخ و ناگوار است. جان باختن تعداد زیادی از هم وطنانمان در این حادثه تلخ به ویژه آتش نشانانی که جانشان را برای نجات آسیب دیدگان به خطر انداختند و شهید شدند، داغمان را تازه می کند.

حادثه ناگوار و تلخ پلاسکو، نگرانی‌های بسیاری در دل شهروندان یزدی ایجاد کرد، زمانی که تجهیزات آتش نشانی پایتخت، برای مدیریت این بحران کافی نبود اگر اتفاقی مشابه در شهرهای دیگر از جمله یزد رخ دهد، چگونه مدیریت خواهد شد.

هر چند رعایت ایمنی و ارائه آموزش‌های پیشگیری، نقش موثری در کاهش حوادث تلخ و ناگواری چون آتش‌سوزی دارد، اما باید قبول کرد که روند امدادرسانی و تجهیزات مناسب قطعاً در مدیریت و مهار حوادث بسیار کارآمد خواهد بود و شهروندان یزدی خواستار اطلاع از وضعیت تجهیزات آتش‌نشانی شهر یزد برای مقابله با بحران‌های مشابه پلاسکو هستند.

حادثه پلاسکو در کنار ضرورت به توجه به رعایت ایمن سازی و رعایت استانداردهای لازم برای ساخت و سازهای تجاری، توجه به تجهیزات برای امدادرسانی را نیز مورد توجه قرار می دهد چرا که بسیاری از کسانی که در این حادثه نجات یافتند با تجهیزاتی بود که سازمان آتش نشانی در اختیار داشت.

مجهز شدن ناوگان آتش نشانی یزد به تجهیزات به روز، ارائه آموزش های لازم به آتش نشانان و تامین نیروی کافی برای امدادرسانی از الزاماتی است که شهرداری ها باید مورد توجه قرار دهند.

البته نوع حوادثی که در نقاط مختلف کشور اتفاق می افتد، متفاوت است و شاید تعداد ساختمان های بلندمرتبه در یزد نسبت به تهران کمتر است اما ساخت و سازهای غیرمجاز بیم بروز خطر برای همین تعداد ساختمان ها را نیز افزایش داده است.

امدادرسانی در زمان بروز حوادث متعدد، به تجهیزات کامل و پیشرفته نیاز دارد وشهرداری ها باید در این زمینه اعتبار خوبی در نظر بگیرند تا شهروندان با آرامش بیشتر البته با رعایت استانداردها زندگی کنند.

وضعیت مناسب تجهیزات و نیروی انسانی آتش نشانی یزد

مدیرعامل سازمان آتش نشانی یزد گفت: شهر یزد به عنوان مرکز استان ۱۲ ایستگاه آتش نشانی دارد، از نظر جمعیت این تعداد ایستگاه برای پوشش نیازهای استان مناسب است.

سیدمحمد حسینی‌پور ادامه داد: اما به دلیل پراکندگی و جانمایی نامناسب به نظر می‌رسد که به ایستگاه‌های بیشتری نیاز است از این رو سازمان آتش نشانی یزد نسبت به انتخاب مشاور برای بهبود جانمایی ایستگاه ها اقدام کرده است.

حکایت بودجه‌های ناچیز و تجهیزات فرسوده آتش‌نشانی/خطر در کمین است

وی ادامه داد: از نظر ماشین آلات و تجهیزات آتش نشانی، شهر یزد از جایگاه خوبی در کشور برخوردار است اما عمر ناوگان زیاد است و از این رو نوسازی ناوگان باید در دستور کار قرار بگیرد.

کمبود نیرو نداریم

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد اظهار داشت: از نظر این نیرو با توجه به جمعیت به ازای هر ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ نفر باید یک آتش نشان فعالیت کند به این ترتیب برای شهر یزد نزدیک به ۲۲۰ آتش‌نشان نیاز است.

وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد ماموران آتش نشانی شهر یزد ۲۰۰ نفر است. کمبود نیرو نداریم اما با توجه به تعداد ایستگاه ها، کمبود حداقلی احساس می شود.

مجهز نبودن شهرهای اطراف یزد به تجهیزات آتش نشانی

پورحسینی با بیان اینکه سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد به سایر شهرهای اطراف نیز خدمات رسانی می کند، گفت: در مورد سایر شهرها می‌توان گفت در هر شهری که شهرداری فعالیت می‌کند قطعاً ایستگاه آتش‌نشانی وجود دارد اما از نظر تجهیزات، به‌روز بودن آموزش ها و نیروی انسانی عمدتاً با چالش مواجه هستند.

وی ادامه داد: شهرهای نزدیک به شهر یزد یعنی شهر های واقع در شهرستان یزد از جمله حمیدیا، شاهدیه، زارچ و اشکذر بسیاری از خدمات آتش نشانی خود را از شهرداری یزد دریافت می‌کنند.

وضعیت تجهیزات امدادرسانی به ساختمان های بلند

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد از جمله تجهیزات امدادرسانی به ساختمان های بلند را نردبان ۵۶ متری و بالابر اعلام کرد و گفت به تازگی ۲۷ متری هم به تجهیزات ناوگان اضافه شده و رونمایی خواهد شد.

حکایت بودجه‌های ناچیز و تجهیزات فرسوده آتش‌نشانی/خطر در کمین است

وی با تاکید بر اینکه ارائه آموزش برای پیشگیری مهم تر از تجهیزات است، ادامه داد: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد در راستای شهرشناسی، آپارتمان هایی که از نظر ایمنی مشکل دارند را احصا کرده و با نامه نگاری با هیات مدیره رفع موارد شده است.

حسینی پور یکی از دغدغه های امدادرسانی در آپارتمان های شهر را فراهم نبودن محل مناسب برای استقرار خودروها و تجهیزات آتش نشانی عنوان و بیان کرد: بعضی آپارتمان ها محوطه مناسبی برای حضور ندارند از این رو با نامه نگاری با هیات مدیره ها، از آنها خواسته شده است که این نقیصه را برطرف کنند.

ایمن بودن ساختمان های جدید

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد درباره ایمن بودن ساختمان بلند شهر گفت: در ساخت و سازهای جدید هم پیشگیری بیشتر مد نظر قرار گرفته و اصول ایمنی رعایت شده است. در مرحله صدور پایان کار هم به رعایت مسائل ایمنی به جدیت توجه شده و در صورت عدم رعایت، پایان کار صادر نشده است.

وی درباره نگاری درباره مجتمع های تجاری نیز اظهار داشت: مجتمع های تجاری اکثراً مجهز به تجهیزات ایمنی و اطفای حریق هستند اما باز هم سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی نسبت به انجام بازدید و برگزاری مانورهای مختلف برای آشنایی بیشتر اقدام می کند.

حسینی پور گفت: مجتمع های تجاری در یزد، طبقه منفی کم دارند اما در ساخت و سازهای جدید با توجه به اینکه طبقات منفی در حال افزایش است، در حال بررسی و اجرای مانور برای آمادگی رساندن تجهیزات در زمان بروز حوادث هستیم.

هزینه های هنگفت و لزوم حمایت خیران

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد با اشاره به فرسودگی ناوگان سازمان و نیاز به خرید تجهیزات جدید با توجه به اینکه سازمان آتش نشانی یزد معین بسیاری از شهرستان های استان است، اشاره کرد اما هزینه رفع این نیازها را هنگفت عنوان کرد.

حکایت بودجه‌های ناچیز و تجهیزات فرسوده آتش‌نشانی/خطر در کمین است

وی افزود: در این راستا برای رفع کمبودها و به روز رسانی ها طرح واقفین و خیران را برای تامین هزینه های خرید و به روز رسانی تجهیزات پیشنهاد کردیم چرا که این نیازها مستقیم با جان مردم در ارتباط است و ورود به این حوزه از ضروریات است.

حسینی پوربا تاکید بر اینکه با بودجه شهرداری تامین این نیازها بسیار زمان بر و یا حتی غیرممکن خواهد بود، خواستار ورود خیران به این امر و کمک به تجهیز ناوگان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یز دشد.

کمبود تجهیزات، فرسودگی ناوگان و نیاز به تجهیزات جدید و مدرن برای امدادرسانی یکی از نیازهای اصلی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد است و ورود خیران به این حوزه پیشنهادی قابل تامل است چرا که وقف و کمک های خیری باید به سمت رفع نیازهای امروزی مردم معطوف شود.

هر چند امیدواریم هیچ حادثه تلخی برای شهرمان رخ ندهد و حسرت مجهز نبودن ناوگان را نخوریم اما این جمله کلیشه ای که «حادثه در کمین است» تنها کلیشه نیست و واقعیتی تلخ است که نباید از ذهن ها برود.

چاپ خبر

 

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.