تبریز- رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی از صدور مجوز فروش اموال مازاد دو سازمان دولتی آذربایجان شرقی به ارزش بیش از پنج هزار میلیارد تومان خبرداد.

به گزارش انعکاس به نقل از خبرگزاری مهر، محمد فرشکاران اظهار کرد: بر این اساس اموال مازاد سازمان جهاد کشاورزی استان و دانشگاه علوم پزشکی تبریز برای تأمین هزینه‌های اتمام طرح‌های نیمه تمام به فروش می‌رسد و دانشگاه علوم پزشکی تبریز سه هزار میلیارد تومان و جهاد کشاورزی بیش از ۲ هزار میلیارد تومان از اموال مازاد خود را می‌توانند به فروش برسانند.

وی همچنین به تحقق بیش از ۶۶ درصد اعتبارات سفر رئیس جمهور به استان و تخصیص ۳.۲ هزار میلیارد تومان از اعتبارات این سفر اشاره کرد و گفت: از پنج هزار میلیارد تومانی که در این سفر مصوب شد این میزان تخصیص یافته و با تلاش دستگاه‌های اجرایی در استان، ۲.۵ هزار میلیارد تومان آن دریافت شده است.

فرشکاران گفت: این رقم برای استان و پروژه‌های استانی فرصتی مغتنم است و پروژه‌های بالای ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی به تناسب پیشرفت و اهمیت، مد نظر قرار گرفته و این تخصیص باید از طریق دستگاه‌ها جذب و اجرا شوند.

وی بیان کرد: تکمیل پروژه‌های حوزه‌های مختلف با اولویت بندی در دست اجراست و دستگاه‌ها باید تلاش کنند تا حداکثر جذب از اعتبارات تخصیصی را به دست بیاورند.

فرشکاران به حساسیت استاندار در مورد اتمام طرح‌های نیمه تمام نیز اشاره کرد و گفت: برای سال ۱۴۰۲ همین روال اخذ تخصیص را ادامه می‌دهیم و ادارات برای جذب و هزینه اعتبارات سال ۱۴۰۱ تا شهریور ۱۴۰۲ فرصت دارند.

وی خاطرنشان کرد: تلاش سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی و همچنین دستگاه‌های اجرایی بر این است تا تخصیص و جذب اعتبار را همسان سازی کنند تا همزمان با تخصیص، جذب نیز صورت گیرد و طرح‌های نیمه تمام در حال اجرا، تکمیل شوند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه این اتفاقات خود در حالی در استان رخ می‌دهد که در جنگی اقتصادی و ترکیبی قرار گرفته ایم، افزود: جنگ اقتصادی ناملموس با متغیرهای متفاوت به طور کامل با معیشت مردم در ارتباط است و دشمن قابل رؤیت نبوده از این رو کار دشواری پیش رو داریم.

فرشکاران گفت: در این جنگ که ترکیبی از اقدامات علیه ایران بوده و تفکرات جوانان و مردم در ان هدف اصلی است تمام دشمنان علیه ایران با یکدیگر همکاری می‌کنند و دلیل آن، توانمند شدن ایران اسلامی در بسیاری از زمینه هاست و وقتی دشمن با این همه هزینه موفق نمی‌شود دچار یاس و نامیدی شده و به جنگ اقتصادی روی می‌آورد.

وی اضافه کرد: البته عملکرد آذربایجان شرقی در دوران فشار و تحریم به سبب حضور بخش خصوصی قوی، قابل قبول و خوب است و به دلیل اینکه سبک تجاری منشی بخش خصوصی در استان بالاست و این بخش به دنبال سرمایه خود و ارزش افزوده بالاست از این رو به دنبال تطبیق خود با بازار جهانی بوده و همین هدف موجب موفقیت آنها شده است.

فرشکاران گفت: استان جایگاه بخش خصوصی را درک کرده چون که در این بخش بهره وری بالاست و کنترل حاشیه سود برای بخش خصوصی حساس و مهم است و به رغم محدودیت‌ها و تحریم‌ها، بخش خصوصی با قدرت به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر