تبریز-نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی اینکه به لطف خدا در پرداخت زکات نسبت به سال‌های گذشته شاهد افزایش چشمگیری در استان هستیم، گفت: در شهرها و روستاها افراد مومن در این امر تلاش می‌کنند.

به گزارش انعکاس به نقل از خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم روز شنبه در جلسه شورای زکات آذربایجان شرقی با بیان اینکه به لطف خدا در پرداخت زکات نسبت به سال‌های گذشته شاهد افزایش چشمگیری در استان هستیم، افزود: در شهرها و روستاهای مختلف همه افراد مؤمن و معتقد به وسع خود برای تحقق این امر خطیر تلاش مستمر دارند.

وی اظهار کرد: آثار و برکات پرداخت زکات باید در جامعه بیان شود تا مردم نسبت به این فریضه الهی بیشتر آشنا شوند.

آل هاشم تبیین احکام زکات را مهم خواند و ادامه داد: باید آحاد مردم بدانند زکاتی که پرداخت می‌کنند در کدام محل‌ها هزینه می‌شود لذا وظیفه داریم در بخش تقویت اعتقادات و باورهای دینی مردم قدم‌های مفید و موثرتری برداریم.

وی نقش رسانه‌های گروهی در تبیین آثار سو ترک زکات را مهم برشمرد و گفت: استفاده از رسانه‌های گروهی، رسانه ملی و فضای مجازی در امر اطلاع رسانی زکات تأثیر زیادی خواهد داشت و نباید در این زمینه غفلت شود.

آل هاشم افزود: قدردانی از چهره‌های برجسته زکات دهنده در رسانه‌های رسمی، تخصیص اعتبار ویژه دولتی به مناطقی که زکات بیشتر می‌دهند، برگزاری همایش سراسری با حضور زکات دهندگان برتر، فضاسازی تبلیغاتی ویژه در فصل برداشت محصول، تبیین و شفاف سازی محل مصرف زکات باید جزو اولویت‌های شورای زکات استان قرار بگیرد.

وی بر اجرای مصوبات شوراهای زکات شهرستان‌ها و بخش‌ها با محوریت زکات فطره با هماهنگی ائمه جمعه، تشکیل کمیته تخصصی ساماندهی شورای زکات فطره استان، اجرای کامل مصوبات کمیته تخصصی فرهنگ سازی و تبلیغ شورای زکات استان و اجرای کامل همه مصوبات کارگروه تخصصی فناوری و طرح‌های شورای زکات استان تاکید کرد.

آل هاشم تشکیل ستاد فرعی ساماندهی زکات فطره در فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها و توجیه انجمن‌های خیریه، بررسی سهمیه صندوق‌ها جهت جمع آوری زکات، جانمایی صندوق‌ها و پایگاه‌ها، تهیه برچسب مجوز فطریه و پلمب نمودن صندوق‌ها، تأمین امنیت صندوق‌ها عاملین و پایگاه‌ها، ابلاغ برنامه عملیاتی محوریت سیاستگذاری، ارائه گزارش لازم به مردم روزه دار استان را بسیار مهم برشمرد.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر