مدیر کل مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: هدف گذاری صادرات غیر نفتی به کشورهای همسایه همچنان در دستور کار قرار دارد.

 

به گزارش انعکاس بناب به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجعفر عظمایی ضمن گزارش عملکرد ۵ ماهه تجارت خارجی استان اظهار کرد: این استان در ۵ ماهه امسال با صادرات انواع شیرینی و شکلات و فرآورده‌های غلات به ارزش ۳۴ میلیون دلار رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: این میزان صادرات ۲۵ درصد صادرات کل کشور را شامل می‌شود و به ۴۹ مقصد صادر شده است.

عظمایی گفت: عراق، افغانستان، پاکستان و آذربایجان به ترتیب کشورهای مقصد صادراتی شیرینی و شکلات استان در بازه زمانی یادشده است.

نیمی از صادرات غیر نفتی کشور به ارمنستان مربوط به آذربایجان شرقی است

دبیرکارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان همچنین گفت: در ۵ ماهه امسال ۷۸ میلیون میلیون دلار کالا از استان به ارمنستان صادر شده است که این میزان نیمی از صادرات کل کشور است.

وی ادامه داد: عمده کالاهای صادراتی شامل قیر، میله‌های آهنی، سیمان سفید، خوراک آماده ماهی، سولفور سدیم، تخته از خرده ریزه، رب، هندوانه و سیمان کلینگر است.

رشد ۲۶۶ درصدی صادرات استان به روسیه

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی در بخش دیگری از گزارش خود به رشد صادرات کالاهای غیر نفتی به کشور روسیه پرداخت و گفت: در ۵ ماهه امسال بالغ بر ۱۶ میلیون دلار کالا از استان به کشور روسیه صادر شد که این رقم نسبت به سال گذشته بیش از ۲۶۰ درصد رشد داشته است.

وی افزود: این در حالی است که صادرات کل کشور به روسیه تنها ۲۳ درصد رشد را نشان می‌دهد.

عظمایی گفت: عمده کالاهایی که از استان به روسیه صادر شده شامل پسته، پلی اتیلن، پلی استایرن، شیشه، کشمش و رب است.

 

پایان پیام/