گردان‌های قسام، شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) بیانیه‌ای را در ارتباط با آغاز آتش‌بس موقت در غزه صادر کرد.

به گزارش انعکاس بناب به نقل از خبرگزاری مهر، گردان‌های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش حماس بیانیه‌ای در رابطه با آتش‌بس موقت در غزه صادر کرد.

در این بیانیه آمده است که آتش‌بس موقت از فردا جمعه ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳ مصادف با ۱۰ جمادی الاول ۱۴۴۵ هجری رأس ساعت ۷ صبح (به وقت فلسطین) اجرایی خواهد شد.

آتش‌بس ۴ روز خواهد بود که از صبح جمعه شروع خواهد شد و طی آن هرگونه اقدام نظامی گردان‌های قسام و گروه‌های مقاومت فلسطین و دشمن صهیونیستی در طول ایام آتش‌بس متوقف خواهد شد.

این توافق شامل موارد ذیل است:

توقف پرواز هواپیماهای اسرائیلی به طور کامل در جنوب نوار غزه

توقف پرواز هواپیماهای اسرائیلی در شهر غزه و شمال نوار غزه به مدت ۶ ساعت در روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ عصر

در مقابل هر اسیر اسرائیلی، ۳ اسیر زن و کودک فلسطینی آزاد خواهد شد.

طی ۴ روز آتش‌بس موقت ۵۰ اسیر اسرائیلی اعم از زن و کودک کمتر از ۱۹ سال آزاد خواهند شد.

ورود روزانه ۲۰۰ کامیون مواد غذایی و تجهیزات پزشکی برای همه مناطق در نوار غزه

ورود روزانه ۴ کامیون سوخت و گاز مایع برای همه مناطق در نوار غزه.

دقایقی پیش وزارت خارجه قطر اعلام کرد که توافق آتش‌بس ۴ روزه و تبادل اسرا بین رژیم صهیونیستی و حماس فردا جمعه ساعت ۷ صبح (به وقت محلی) آغاز می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه قطر درباره جزئیات و نحوه اجرای این توافق اعلام کرد که تماس‌ها با تمامی طرف‌ها و واسطه‌ها به پایان رسید و فهرست اسامی افرادی که قرار است آزاد شوند، دریافت شد. اولین گروه از ۱۳ اسیر غیرنظامی اسرائیلی شامل زنان و کودکان حدود ساعت ۱۶ فردا جمعه تحویل داده می‌شود.

وی افزود: اطمینان داریم که طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی علاقه‌مند به پایبندی به آتش‌بس هستند. هدف اولیه ما امنیت اسرا است و نمی‌توان مسیر تحویل آنها را فاش کرد. طی ۴ روز ۵۰ اسیر در غزه آزاد خواهند شد.

سخنگوی وزارت خارجه قطر همچنین افزود: امیدواریم این آتش‌بس موقت انسانی سرآغاز عملیاتی بزرگ‌تر برای تحقق آتش‌بس دائمی و صلح دائمی باشد.